Haberler

Ekonomi değil ekoloji

Tarih: 9 Mayıs 2011 Kaynak: Cumhuriyet
TEMA''nın partiler ve seçmenler için hazırladığı bildirgede çevre vurgusu yapıldı. Eko-Siyaset Bildirgesi''nde toprak, su, tarım, orman ve çevre hakkı konularında alınması gereken önlemler sıralanıyor.

TEMA Vakfı Bilim Kurulu uzmanları seçimler öncesinde tüm siyasi partiler ve seçmenler için "Eko-Siyaset Bildirgesi" hazırladı. Bildirgede partilere salt ekonomi odaklı siyasetten vazgeçmeleri çağrısı yapılarak seçmenlerden de destekleyecekleri partinin çevre hakkını nasıl koruyacağını sorgulamaları istendi.

Grand Hyatt İstanbul Otel''de düzenlenen toplantıda bildirge hakkında bilgi veren TEMA Vakfı Başkanı Doğan Arıkan, doğal varlıkların alınıp satılabilen bir mal değil korunması gereken değerler olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguladı. Vakfın yönetim kurulu üyelerinden Ersin Özince de "Türkiye''deki tablo elimizdeki havayı, toprağı, suyu koruyamadığımızı gösteriyor" dedi.

Toplantıda Kanal İstanbul projesi de eleştirildi. TEMA Vakfı Hukuk Danışmanı Ömer Aykul, projenin geçeceği bölgede orman, su havzası, mera ve tarım alanlarının olumsuz etkileneceği endişesinin üst düzeyde olduğunu söyledi. Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy, projenin nüfus ve kentleşmeyi bu bölgeye taşıyacağını vurguladı.

Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.