Haberler

‘Siyanürden kaçın''

Tarih: 12 Mayıs 2011 Kaynak: Hürriyet Yazan: Kemal Atlan, Oğuzhan Kılıç
Kütahya kent merkezine 34 kilometre uzaklıktaki gümüş üretimi yapılan Eti Gümüş A.Ş.''ye ait tesislerdeki siyanür barajında çöken setin onarımı ve 5 numaralı yeni havuz inşaatının yapım çalışmaları aralıksız sürüyor.

Saat 14.20''de, sağanak halinde başlayan ve aralıklarla süren yağmur yağışı baraj çevresindeki köylerde oturanların endişesini artırdı. Yetkililer barajdan herhangi bir sızıntı olmadığını ve yağmurun olumsuzluk yaratmadığını belirterek, endişelerin yersiz olduğunu savundular.

Çevre örgütü Greenpeace üyesi Emel Türker, sabah saatlerinde tesislerin yakınındaki Gümüş Köyü''nün kahvesinde çevre sakinlerini uyardı. Köylerin boşaltılması gerektiğini savunan Türker şunları söyledi: "Meteoroloji yetkililerinden aldığımız bilgilere göre şiddetli bir yağış geliyor. Tehlikedesiniz. Köyü terk edin. Aldığımız bilgilere göre yağış geldiğinde barajın dayanma olasılığı çok düşük." Tesislere en yakın köy olan Köprüören Köyü''ndeki kadınlar ise "Gece uyuyamıyoruz" dediler.

İşletmede arıtma yok
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası''ndan yapılan açıklamada ise bir felaketin yaşanmaması için "geçici ama acil olarak son sete gelen su yükünün azaltılması" ve "setin yıkılma olasılığına karşı atığın yayılma yönlerine, tabana jeomembran serilerek yeni set/setler oluşturulması" önerildi. Açıklamaya göre son setin yıkılması halinde tüm canlı yaşamı tehdit edecek bir çevre felaketi yaşanabilir. İşletmede arıtma olmadığı için, depolama alanındaki siyanür atığının sızma ve yer altı suyuna karışma riski bulunuyor. Meteoroloji verilerine göre Kütahya''da bugün yarın ve Cumartesi günü yağışlar devam edecek.

Eskişehir''in 24 saatlik suyu var
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, siyanür havuzunda meydana gelen çöküntünün şimdilik Porsuk Çayı''nı etkileme tehlikesinin olmadığının anlaşıldığını söyleyerek "Eğer tahlillerde en küçük bir olumsuzluğa rastlanırsa arıtma tesislerine su alınmayacaktır. Kesintiden itibaren depolarımızda mevcut olan 24 saat yeterli rezervin bir süre çok kısıntılı kullanılmasına yol açacaktır" dedi.

Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.