Haberler

Bir Michigan projesi: New İstanbul

Tarih: 12 Mayıs 2011 Kaynak: Milliyet
Erdoğan''ın Avrupa yakası için hazırladığı proje daha önce de gündeme gelmişti. Konut A.Ş. tarafından Michigan Üniversitesi''ne hazırlatılan projenin adı "New Istanbul". Görselleri de Başbakan''ın gösterdikleriyle aynı.

ERDOĞAN''IN ÖZEL BİR PROJESİ OLDUĞU İÇİN YARIŞMAYA İZİN VERİLMEDİ

Başbakan Tayyip Erdoğan''ın açıkladığı yeni şehir projesinin temeli 2005''e dayanıyor. Metropolitan Planlama Merkezi (İMP), İstanbul''un imar anayasası olarak bilinen 1/100000 planını hazırlarken, taş ocakları da düşünüldü. Hatta proje yarışması düzenlemek için Büyükşehir Belediyesi''ne (İBB) başvuruda bulunuldu. Ancak yarışmaya, bu bölgeyle ilgili Erdoğan''ın özel bir projesi olduğu belirtilerek izin verilmedi.

İMP devre dışı kaldıktan sonra, İBB''ye bağlı İstanbul Konut A.Ş. tarafından bir çalışma başlatıldı. Dönemin Genel Müdürü Musa Yetim, Michigan Üniversitesi''nden mimar Roy Strickland ve Tyson Stevens ile bağlantıya geçti

1 MİLYON KİŞİ YAŞAYACAK

Üniversitenin Kent Planlama Yüksek Lisans Programı bünyesinde 16 kişilik bir ekip tarafından çalışmalara başlandı. Kurulacak yeni şehir aynen Erdoğan''ın açıkladığı gibi 1 milyon kişinin yaşayabileceği şekilde, ticaret, kültür ve spor merkezlerinin bulunduğu bir yaşam merkezi olarak tasarlandı. Bu projenin temel amacı da Başbakan''ın açıkladığı gibi depremden en az zarar görülmesi olarak belirlendi ve Karadeniz kıyısında inşa edildi.

Vatan''ın haberine göre, üniversitenin internet sitesi incelendiğinde proje hakkında bilgilere ulaşmak mümkün. Ancak çalışma proje aşamasında olduğu için üzerinde birçok değişiklik yapılabilir.

ÜÇ TANE HİLAL ŞEKLİNDE PARK DÜŞÜNÜLDÜ

Sitede verilen bilgilere göre, yeni İstanbul, sahile paralel olarak tasarlandı. 3 tane hilal şeklinde park düşünüldü. Adı ise Atatürk Parkı. İçinde yer altı şehri, göl bölgesi, yamaç otelleri gibi ekstrem projeleri barındıran proje, enerjiyi deniz, rüzgâr ve güneşten sağlayarak, sürdürülebilirlik tasarımı da öngörüyor.

Yeraltında inşa edilecek ulaşım sistemleri, hızlı tren ticaret merkezleri, sergi salonları, acil durum üniteleri bulunuyor. Projenin batı bölgesinde tepeler, göl ve göletler de bulunuyor. Özellikle denizin üzerine kurulacak adaya yapılacak stadyum ise dikkat çekiyor

Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.