Haberler

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Cadde, Sokaklardaki Otopark Uygulamasına Yeni Düzenleme Getirdi

Tarih: 18 Mayıs 2011 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, cadde, sokaklardaki otopark uygulamasına yeni düzenleme getirdi.

Yeni düzenlemeye göre, bulvar, cadde ve sokak üzerindeki konutlarda ikamet edenlerden, yollardaki açık otoparklarda saat 20.00 ila saat 08.00 arasında ücret alınmayacak.

Uygulamada 15 dakikalık kısa süreli parklardan da ücret alınmaması kararlaştırıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başkanlığında yapılan Mayıs ayı Belediye Meclis toplantılarının son gününde, mahkemenin bulvar, cadde ve sokaklardaki otoparklarla ilgili yürütmeyi durdurma kararı ele alındı.

Mahkemenin kararı nedeniyle yeniden düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çekilerek, ilgili belediye meclis kararının iptal edilmesi meclis üyelerinin oyuna sunuldu ve oy çokluğu ile kabul edildi.

Daha sonra verilen bir önerge ile Bulvar, Cadde ve sokaklardaki açık otoparklarda yeni bir düzenlemeye gidilmesi istendi.
Önergede, mahkemenin verdiği yürütme kararının gerekçesi doğrultusunda, Bulvar, cadde ve sokaklarda araç park yeri olarak kullanılacak alanlar için gerekli ve yeterli araştırma yapılması gerektiği belirtildi.

İlgili madde konusunda konuşan Başkan Melih Gökçek mahkemenin istediği değişikliklerin bu önergeyle getirildiğini söyledi.

Bundan böyle vatandaşların akşam 8 sabah 8 saatleri arasında ücretsiz olarak araçlarını park edebileceklerini, ayrıca 15 dakikalık parklardan ücret alınmayacağını, otopark olarak yol kenarında tespit edilen yerlerin mutlaka projelendirilerek UKOME''den karar alınacağını belirten Başkan Gökçek, "Yani mahkemenin istediği bütün şartlar yeni kararlarla yerine getiriliyor. Mahkemenin itiraz ettiği konuların tamamı istisnasız yerine getirilmiş olacak. Bu nedenle eskinin devamı gibi bir durum söz konusu değil. Mahkemenin istediği gibi yapıyoruz" dedi.

İlgili madde uyarınca, cadde, sokak ve bulvarlarda ikamet eden kat malikleri, ilgili muhtarlıklardan veya nüfus müdürlüklerinden alacakları belgeyle bölgede oturduklarını ibraz etmeleri durumunda, 20.00 ile 08.00 saatleri arasında otopark ücreti ödemeyecek. Bu saatler dışında ise otoparklar ücrete tabi olacak ve bütün yol boyu park yerlerinde 15 dakikalık kısa süreli duraklamalardan da ücret alınmayacak.

Önerge, oy çokluğu ile benimsendi.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.