Haberler

Ömerli Barajı Havzası ağaçlandırılarak korunuyor

Tarih: 26 Mayıs 2011 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
"2011 Yılı Baraj Havzaları Ağaçlandırma Projesi" kapsamında öğrencilerle birlikte Ömerli Barajı Havzası''na 2 bin 591 ağaç diken Başkan Topbaş, İstanbul''a bugüne kadar 19.5 milyon yeşil alan kattıklarını belirterek, "Baraj havzalarını kamulaştırarak ağaçlandırıyoruz. Bu yılda şehrimize Çevre ve Orman Bakanlığı ile birlikte 1 milyon 2011 ağaç daha dikiyoruz" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "2011 Yılı Baraj Havzaları Ağaçlandırma Projesi" kapsamında Ömerli Barajı Havzası''na 2 bin 591 ağaç dikim törenine katıldı. Ömerli Barajı''nın Kurtdoğmuş Köyü''nde gerçekleşen törene öğrencilerin yanı sıra, Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Pendik Kaymakamı Cafer Odabaş, Çekmeköy Kaymakamı Mehmet Arslan ve İSKİ Genel Müdür Vekili Alişan Koyuncu da katıldı.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Dünyanın nüfusu 2040''larda 9 milyara ulaşacak. Maalesef doğal kaynaklar hızla tükenmekte ve yaşam alanları daralmakta. Bizler mutlaka bu yaşam alanlarını geleceğe taşınması için adımlar atmalıyız" dedi.

Dünyanın yüzde 30''unun ormanlarla kaplı olmasına rağmen her yıl 13 milyon ormanın yok olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, "Yani her yıl Yunanistan kadar orman alanı yok oluyor. 52 ülkede orman var. Bu ülkeler arasında ormanlarını geliştiren ülkeler arasında Türkiye''de var. Başbakanımıza ve Hükümetimize ağaçlandırma kampanyaları için çok teşekkür ediyorum" dedi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: "Peygamber Efendimizin kıyameti koptuğunu görseniz bile elinizdeki fidanı dikin sözünün ne kadar anlamlı olduğunu daha iyi anlıyoruz. Doğaya saldığımız karbondioksit vb gazlar sebebiyle atmosfer hızla kirlenmekte."

Göreve geldikleri günden bugüne İstanbul''u yeşillendirme adına ciddi adımlar atarak önemli mesafeler kat ettiklerini dile getiren Başkan Topbaş "İstanbul''a bugüne kadar 19.5 milyon yeşil alan kattık. 7 yılda 52 milyon soğanlı bitki ve milyonlarca ağaç diktik. Daha önce nüfusu daha az olmasına rağmen İstanbul''da kişi başına 3.5 metrekare yeşil alan düşerken, şu anda 6.06 metrekare yeşil alan düşüyor. Dünya ortalaması 7 metrekare ve İstanbul bu farkı hızla kapatıyor" dedi.

Alınan tedbirler ve iklim şartlarının da etkisiyle İstanbul''da su probleminin yaşanmadığını ve tedbiri elden bırakmayarak kampanyalarla halkı doğru su kullanmaları yönünde bilgilendirdiklerine değinen Başkan Topbaş, "Su kaynaklarının mutlaka bonkörlük yapılmadan doğru kullanılmalıdır. İstanbul''un su problemi yok ama medeni bir insan olarak suyu kullanırken dikkat etmeliyiz. Yerküremizin yüzde 70''i suyla kaplı olduğu halde bunun sadece yüzde 3''ü içilebiliyor. Dünyada her yıl 1 milyon 200 bin insan sağlıklı suya ulaşamadığı için ölüyor. İstanbul''da mutlak koruma alanlarını kaçak yapılardan önleyip ağaçlandırırken, milyonlarca ağaç dikerken şehrimizde gelecekte de su problemi olmasın diye Melen Çayı''ndan su getirdik. Şimdi ikinci etabını yapıyoruz. Çevre ve Orman Bakanlımız ile İstanbul''a 1 milyon 2011 ağaç dikeceğiz. Dönemimizde sadece İstanbul Boğazı''a 30 bin erguvan ağacı diktik. Bu çalışmaları yürüten Ağaç AŞ ve İSKİ Genel Müdürlüğümüzün çalışanlarına teşekkür ediyorum" dedi.

Alanı dolduran öğrencilere seslenen Başkan şöyle devam etti: "Sevgili gençler bugün siz kendi isimlerinize bir ağaç dikeceksiniz. Sizden sonraki kuşaklar isminizi hatırlayacak. Yani dikili bir ağacınız olacak. Buralardaki piknik alanlarından halkımız hafta sonları istifade ederken dönüşlerinde çöplerini bırakmamasını rica ediyorum. Bu alanları bir daha geldiğimizde aynı temizlikte bulmalıyız."

Başkan Topbaş konuşmasının ardından çocuklarla birlikte ağaç dikimi yaptı. Törende 65 dönüm üzerine 2 bin 591 çam ve benzeri ağaçların dikimi yapıldı.

Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.