Haberler

Mimarlardan Obje Tasarımları

Tarih: 6 Haziran 2011 Kaynak: Dwell Yazan: Miyoko Ohtake Çeviren: Bahar Bayhan
2005 yılında Danimarkalı firma Architectmade, mimarlar tarafından tasarlanan aydınlatma elemanlarını yayınladı. Firma, kuruluşundan bu yana, Poul Kjaerholm, Jorn Utzon, Finn Johl ve Hans Bolling gibi birçok tasarımcının eserlerini üretiyor.

1- İyimser ve Kötümser (Optimist and Pessimist), mimar Hans Bolling tarafından tasarlanan eğlenceli iki karakter.Bolling 1931 yılında Danimarka''da doğdu. Lisans eğitimini Royal Danish Art Academy''de tamamladı. 4.5 cm büyüklüğündeki bu ahşap oyuncaklar bize iki karakter arasındaki dengenin gerekliliğini de hatırlatıyor.

2- Mimar Finn Juhl daha çok 1940 ve 1950''li yıllarda tasarımlar gerçekleştirdi ve Dönen Tepsi''yi de (Turning Tray) 1956 yılında tasarladı.Ahşabın eğimi sayesinde tepsinin kollarına ihtiyaç duyulmuyor. Tepsinin iki yüzü hem günlük hem de gece kullanımı için farklı biçimde tasarlanmış.

3- Jorn Utzon Sidney Opera Binası tasarımı ile tanınıyor fakat bundan başka birtakım ürün tasarımları da var.Architectmade, Danimarka''da müze arşivlerindeki adı Spring olan 1949 yılına ait üç bardak tasarımını keşfetti. Bardaklar herhangi bir tarafa yatırıldığında içindeki sıvı dökülmüyor.

4- Ördek ve Yavruları (The Duck and Ducklings) ise diğer bir Hans Bolling tasarımı.Şu anda 80''li yaşlarında olan Bolling Ducklings''in gözlerinin olmamasının nedenini "çocukların, dünyaya, bir yetişkinle aynı gözlerle bakmaması" olarak açıkladı.

5- Jorhen Hoj tarafından tasarlanan Ahşap Tabla (Wooden Tray) 100-150 senelik akçaağaçlarından yapıldı.Hoj, bu tabakları 1953 yılında tasarladı ve bu tasarımlar neredeyse yarım yüzyıl sonra ölümsüzleşti.

6- Poul Kjaerholm bu granit kaseyi, Danimarka''da Fredericia belediye binası için 550 Pound''luk bir kül tablası olarak tasarladı.Tasarımın 6.5 Pound''luk küçük versiyonu meyveden kartvizitlere, takılara kadar her şeyi saklamak için kullanılabilir.

7- Peter Karpf''ın tasarladığı şamdan sonsuz kombinasyonlarda düzenlenebiliyor.U biçimindeki ikizlerin ucunda birer mum bulunuyor ve kendi başına veya biraraya gelerek oluşturdukları kombinasyonlarla şık görünüyor.

8-
Kristian Vedel''in tasarladığı Çocuk Sandalyesi (Child''s Chair), çocukların boylarına göre ayarlanabiliyor.Bu tasarım yuvarlanabilme özelliği sayesinde aynı zamanda çocukların oyun aracı olarak da kullanılabilir.

9-
Kuşlar jenerasyonu olarak tasarlanan Kuşlar''ın (Birds) da yaratıcısı Vedel.Kullanıcılar, kuşların başlarını herhangi bir yöne çevirerek ifadelerini değiştirebiliyorlar.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.