Haberler

''Akmerkez''den kazandık''

Tarih: 4 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal Yazan: Sarah E. Ulusoy

Akmerkez''in yüzde 46.9''luk hissesini 190 milyon dolara alarak Türkiye''ye giren Corio''nun İcra Kurulu Başkanı Jan De Kreij, 500 milyon dolarlık bir yatırım daha yapmak istediklerini açıkladı. 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi''ne katılan Corio İcra Kurulu Başkanı Jan de Kreij, Türkiye''de Akmerkez dışında başka yatırım yapmak istediklerini açıkladı.
Kreij, enflasyon ve faiz oranlarının düşürülmesi ve ekonomik büyümedeki istikrarın bu düşüncelerini desteklediğini söyledi. Akmerkez''in yüzde 46.9''luk hissesini 190 milyon dolara alarak Türkiye gayrimenkul pazarına giren Hollandalı Corio''nun İcra Kurulu Başkanı Jan De Kreij, Türkiye''deki potansiyeli iki yıl önce gördüklerini ve bunu takiben Akmerkez''e yaptıkları yatırımın kendilerini hayal kırıklığına uğratmadığını ifade etti.

''Yabancılarla fiyatlar arttı''
Kreij söyle konuştu, "Yabancı yatırımcıların Türkiye''ye olan ilgisi mal ve mülk sahiplerinin fiyatlarını artırmasına sebep oldu. Bizim Türkiye''ye olan olumlu yaklaşımımızdan dolayı mal sahipleri artık ellerindeki malları satmak istemiyorlar. Şu anki durumda makul ve gerçekçi fiyatlarda satış yapacak kimse yok. Biz halen Türkiye''ye yatırım yapmak istiyoruz. Önümüzdeki iki sene 500 milyon dolarlık bir yatırım hedefimiz var ama önce satıcıyı bulmamız gerek. Ne fiyat olursa olsun alırız gibi bir durum söz konusu değil. Öyle olsa başka yere yatırım yaparız."

''Beklediğimiz kârı sağladık''
''Akmerkez eğer büyütülürse bunları da almak gibi bir planınız var mı'' sorusu üzerine Kreij, "Akmerkez''den beklediğimiz kârı elde ettik. Mikro açıdan yani bizim Türkiye''deki yatırımımız, makro açıdansa yani Türkiye''nin genel durumu iyi görünüyor. Eğer Akmerkez büyütülürse o zaman tabiiki de yatırımımızdaki yüzdemizi de korumak isteriz. Kısacası yeniden Akmerkez''e yatırım yapmaktan memnuniyet duyarız" açıklamasına yaptı. Kreij, "Sadece Akmerkez''le değil başka mülklerle de ilgileniyoruz. Yatırımımızla birçok yabancı yatırımcıya örnek olduk. Şimdi herkes bana Türkiye hakkındaki düşüncelerimi soruyor. İstanbul''un uzun dönemde kâr getireceğine inanıyorum" diye konuştu.

5 milyar avroluk portföy
Hollanda merkezli Corio Avrupa''nın en büyük gayrimenkul yatırım şirketlerinden birisi olarak faaliyet gösteriyor.
Son dönemlerde perakende sektörüne odaklanan Corio''nun 5 milyar avroluk portföyünü çoğunlukla Hollanda, Fransa, İtalya ve İspanya''daki alışveriş merkezleri oluşturuyor (elinde yaklaşık 175 mülk ve 4 bin 300 kira kontratı bulunuyor). Corio''nun portföyünün yüzde 75''ini perakende oluşturuyor. Avrupa''da büyümeyi hedefleyen Corio, portföyündeki perakende payını daha da artırmayı öngörüyor.

Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.