Haberler

Konut kredisinin faiz yükü ikiye katlandı

Tarih: 12 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Tebernüş Kireçci
Konut kredisi faiz oranları bir ayda neredeyse ikiye katlandı. Yüzde 1''in altını görmüşken, şimdi 1.7''lere dayandı. Bu tüketici açısından faiz yükünün 1 Mayıs öncesine göre yaklaşık ikiye katlanması anlamına geliyor. Konut kredisi faizlerinin yeniden yüzde 1 civarına gelmesi veya altını görmesi, yaz sonuna kadar mümkün görülmüyor. Global çalkantıların Türkiye ekonomisine etkisinin sürmesi halinde daha fazla beklemek de gerekebilecek.

Bankalar yüzde 1 civarında faizle kredi kullandırırken kâr etmiyorlardı. ''Herşey daha güzel olacak'' ve faizler daha da düşecek beklentisi vardı. Eğer bu gerçekleşseydi, yüzde 1 faiz bile yüksek kalacak ve düşük faizle kredi kullandıran bankalar asıl o zaman kâr yazabileceklerdi. Ancak durum tersine döndü. Faizler yükseldi. Şimdi bankalar sağladıkları kaynaklara daha yüksek faiz ödüyorlar. Bir süre önce kullandırdıkları kredilerin faizleri düşük kaldığı için de zarar yazıyorlar. ABD ve AB gibi finansal açıdan gelişmiş ülkelerde faiz oranları yükselişini sürdürüyor. Oralarda faiz oranları bu eğilimde olduğu sürece bankaların Türkiye''de kredi satmak için iştahlı olması beklenmiyor. Şimdiden vadeleri kısalttılar. Kredi müşterilerine de eskisi kadar ilgili gözükmüyorlar. Çünkü onlar da faizlerin nereye gideceği konusunda beklenti içindeler.

Fiyatlar ne olacak?
Konut fiyatlarının kısa vadede yönü aşağı. Yani ev fiyatlarında yaz sonuna kadar düşüş eğilimi var. Fiyatların son 3 yıldaki yükselişinde konut kredisi faiz oranları etkili olmuştu. Şimdi düşüşüne de de aynı etken neden olacak. Fiyatların düşüş eğilimine girmesi yatırım amaçlı konut alanların satışa geçmesini de sağlayacak. Bu da talebi aşan arz yönlü bir baskı oluşturarak fiyatları aşağı doğru zorlayacak.

Koçoğlu: Fazla büyürse patlar
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, son yıllarda konut sektörünün balon gibi büyüdüğünü, daha da büyürse patlayacağını ileri sürdü. Koçoğlu, şunları kaydetti:
"Başımı sokacak bir evim olsun diyenin yanında yatırımcının da gözdesi gayrimenkul oldu. Talep birden artınca her yer konut oldu. Faiz indiriminde birbiriyle yarışan bankalar şimdi kredi faizlerini yükseltmeye başladılar. Bu sisteme ne halk ne de bankalar hazırlıklıydı. Bankaların elinde emlak birikebilir. Bir de bundan sonraki sürecin ne olacağını tahmin etmek için bankacıların sisteme nasıl baktıklarını sorgulamak lazım. Konut ihtiyaç için alınmaktan çıkıp yatırıma dönüştü."
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.