Haberler

''Dubai Towers'' yapılmayabilir

Tarih: 21 Haziran 2006 Kaynak: Radikal Yazan: Selim Efe Erdem
Dubai Holding ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortaklığının ilk ürünü olması hedeflenen Dubai Kuleleri''nin inşaatı tehlikeye girdi. Gökdelenlerin yapılacağı Levent''teki arazinin fiyatını düşük belirlediği gerekçesiyle eleştirilere hedef olan belediye yönetimi ihaleye çıkıyor. Arazi devri ya da kat karşılığı şeklinde ihaleye çıkabileceklerini belirten bir üst düzey belediye yetkilisi, "Spekülasyonların önüne geçmek için bu kararı aldık" diye konuştu.

Dubai Holding İcra Kurulu Başkanı Muhammed El Gergavi ve Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın geçen yıl imzaladığı 5 milyar dolarlık gayrimenkul yatırım ortaklığı protokolüne göre 300 metrelik Dubai Kuleleri belediyenin 46 bin metrekarelik arazisi üzerinde 500 milyon dolar maliyetle 2008''e kadar tamamlanacaktı. Belediye arazisinin değeri 100 milyon dolar olarak tespit edildiği için projede belediyenin ortaklık payı yüzde 20, Dubai Holding''in payı ise yüzde 80 olarak belirlenmişti. Şirketin yüzde 49''u İstanbul Menkul Kıymetler Borsası''nda halka açılacaktı.

Uzanların arazisi örnek oldu
Ancak belediye arazisinin ihaleye çıkarılmadan doğrudan Dubaililerle ortaklığa gidilmesi, son anda açıklanan ortaklıkta detayların halen belirsizliğini koruması ve özel imar planlarıyla inşaat alanının iki katına, gökdelen boyunun da 400 metreye çıkarılması kamuoyunun tepkisini çekti. Kulelelere ilişkin tartışmalar sürerken, Şişli''de çok daha değersiz bir bölgede bulunan Uzan Grubu''nun 13.5 bin metrekarelik arazisinin TMSF tarafından 45 trilyona satılması tepkileri daha da artırdı. Uzan arazisinin metrekaresinin 3.3 bin dolar, satış bedelinin de 6.5-7 bin dolar olarak belirlendiğini hatırlatan uzmanlar, kulelerin yapılması düşünülen Levent''teki arazinin sadece açık ihale yöntemiyle satılması durumunda bile belediyenin 300 milyon doları aşan gelir elde edebileceğini savundu.

''Tek kriter para değil''
Kamuoyundaki tepkiler üzerine ortaklığı gözden geçiren belediye yönetimi ve Dubai sermayesi, spekülasyonların önüne geçilebilmesi için arazide ihaleye çıkmaya karar verdi. İhalenin detaylarına ilişkin bilgi vermeyen Kadir Topbaş, yerli ve yabancı yatırımcılardan teklif alınacağını söyledi. Üst düzey bir belediye yetkilisi ise, ihalenin kat karşılığı mı yoksa arazi devri yöntemiyle mi yapılacağı konusunda henüz karar vermediklerini belirtti. Aynı yetkili ihalede ölçünün yalnızca para olmayacağını, ekipman ve donanımı da dikkate alarak karar vereceklerini belirtti.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.