Haberler

TOKİ Konutları Tanıtımı İçin İrtibat Bürosu

Tarih: 21 Haziran 2006 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Ballıkuyu, Vezirağa, Kadifekale ile Bayraklı’da oturan ve heyelan nedeniyle Uzundere’de yapılan toplu konutlara taşınacak vatandaşların sağlıklı bilgi almaları için Kadifekale’de irtibat bürosu kuruldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi-Konak Belediyesi -TOKİ Kentsel Dönüşüm Tanıtım Bürosu’nun açılışında konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, bölgenin 28 yıl önce ‘heyelan bölgesi’ ilan edildiğini hatırlatarak, “Kurumlar arası işbirliği ile uygulamakta olduğumuz Kentsel Dönüşüm Projesi sayesinde vatandaşlarımız tehlike içinde yaşamaktan kurtulacak” dedi.

Kadifekale’deki irtibat bürosunun açılışı için yapılan tören Bornova Halk Oyunları ekibinin folklör gösterisi ile başladı. Törene, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Konak Kaymakamı Ali Muhsin Nakipoğlu’nun yanı sıra belediye meclis üyeleri, dernek başkanları, muhtar ve vatandaşlar katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu törende yaptığı konuşmada bu kentsel dönüşüm projesinin İzmir’in en önemli projelerinden biri olduğunu belirtti. Bölgenin 28 yıl önce heyelan bölgesi ilan edildiğini ve göreve gelir gelmez Konak Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile bu önemli projeyi hayata geçirdiklerini belirten Başkan Kocaoğlu şunları söyledi:

“Her yağmur yağdığında burada yaşayanların ve bizlerin heyelan tehlikesi nedeniyle yüreği hopluyordu. Göreve gelir gelmez Konak Belediye Başkanımızla birlikte öncelikli olarak heyelan bölgesinde oturan vatandaşlarımızın taşınması kararını aldık. Sayın Başkana ve Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar’a çok teşekkür ediyorum. Hep birlikte el ele vererek çalışmalara başladık. Uzundere’de inşa edilen 3080 konut yıl sonunda tamamlanacak ve heyelan bölgesinde oturan vatandaşlarımız evlerine yerleşecek.”

Dedikodulara İnanmayın
Her yapılan işin dedikodusu olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, “Ama doğru bir tanedir; o da bizim yaptığımızdır. Bu konutların yerine ağaçtan başka bir şey dikilmeyecek. Kadifekale’de mesire alanı oluşturacağız. Sosyal tesis, çay bahçeleri oluşturulmayacak. Afet bölgesi ilan edilen bir yerin başka amaçla kullanılmasına hiçbir yasa ve düzenlemenin gücü yetmez” dedi.

Bir vatandaşın “Burası heyelan bölgesi olsaydı çoktan denize çökerdi” sözü üzerine Başkan Kocaoğlu; “Bundan 28 yıl önce üniversite tarafından bilimsel olarak burası heyelan bölgesi ilan edilmiş. Herkesin fikrine saygı duyuyorum. Ancak burada yaşayan insanların hayatına ve geleceğine daha da saygı duyuyorum” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Uzundere’ye gitmek istemeyen vatandaşlar için de seçenek sunduklarını söyleyerek, “Buca’da başlattığımız 600, Gürçeşme’de 200, Karşıyaka Onur Mahallesi ve Limontepe’de gerçekleştireceğimiz kentsel dönüşüm projeleri ile vatandaşlarımızın, içinde sosyal donatıları olan sağlıklı konutlarda oturmalarını sağlayacağız” dedi.

Yapılan çalışmaları tek tek şeffaf bir şekilde anlatmak istediklerini belirten Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ise, bu amaçla irtibat bürosunu hizmete aldıklarını kaydetti.

Tören öncesi İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşlara pide, kola ve dondurma, kız çocuklarına bebek, erkek çocuklarına ise oyuncak armağan edildi. Başkan Kocaoğlu da Kadifekale Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’ndan takdir alarak 5. sınıfı bitiren öğrencilere armağan ve karne parası verdi.

Konuşmaların ardından Altay Mahallesi’ndeki Kentsel Dönüşüm Tanıtım Bürosu açıldı.

Altay Mahallesi’nde hizmet verecek olan irtibat bürosu Afete Maruz Bölge ilan edilen; İmariye, Ondokuz Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1. Kadriye, Altay, Kadifekale ve Bayraklı Mahallelerinde oturan vatandaşlara yardımcı olacak. Binalarını boşaltarak Uzundere’ye geçecek olan mahalle sakinleri irtibat bürosu vasıtasıyla proje hakkında detaylı bilgi alabilecek, Uzundere’de yapılacak konutların projelerini, maketlerini veya istemeleri halinde inşaat mahallini görebilecekler.

3080 Konut İnşa Ediliyor
TOKİ tarafından Uzundere’de yaklaşık 58 hektar alanda, 3080 adet konut inşa ediliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi-Konak Belediyesi ve TOKİ arasında yapılan protokol uyarınca bu konutlardan 2156 adedi (yüzde 70’i) heyelan bölgesinin boşaltılması ve hak sahibi vatandaşların taşınması amacıyla kullanılacak. Kalan yüzde 30 konut TOKİ tarafından değerlendirilecek.

4 ayrı etap halinde ihale edilen konutların (B tipi, B2 tipi, F tipi, C tipi) Eylül – Aralık 2006 arasında tamamlanması planlanıyor. Burada oturacak olan vatandaşlar için ticaret, sağlık tesisi, sosyal tesis, ilköğretim ve orta öğretim tesisi, dini tesis, spor tesisi, su deposu ve belediye hizmet alanı ile yeşil alanlar oluşturulacak.Toplu konut alanı içindeki tüm sosyal ve teknik alt yapı Toplu Konut İdaresi tarafından yapılacak.

Neler Yapıldı ?
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi arasında yapılan protokolle; Bakanlar Kurulu Kararı ile Afete Maruz Bölge ilan edilen, İmariye, Ondokuz Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1. Kadriye, Altay, Kadifekale ve Bayraklı Mahallelerinde yer alan binaların boşaltılması ve hak sahiplerinin Uzundere’de yapılmakta olan konutlara taşınması öngörüldü.

Konak Belediyesi’nce oluşturulan ve Büyükşehir Belediyesi’nce desteklenen ekipler tarafından heyelan bölgesinde yer alan yaklaşık 2 bin adet yapı tek tek gezildi ve TOKİ’nin önerdiği formata uygun olarak ölçümlendirilerek tespit edildi. Ayrıca bina sahiplerinden ellerindeki evrakları getirmeleri talep edildi ve gelen evraklar tespit formlarına eklendi.

Tespitler sırasında tehlike arz ettiği belirlenen 18 binadan 15’inin yıkımı yapıldı. 3 binanın yıkımına ise geçtiğimiz gün başlandı.

Neler Yapılacak ?
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce onaylanan “İzmir İli Afete Maruz Bölgelerde Kalan Taşınmazların Tasfiyesi ve Konut Satışına Dair Yönetmelik” kapsamında oluşturulan “Kıymet Takdir Komisyonu”nca binaların ve arsaların değerleri, “Hak Sahipliğini Belirleme Komisyonu”nca da hak sahipleri belirlenecek. Daha sonra “Uzlaşma ve Tahsis Komisyonu” tarafından hak sahibi kişilerle görüşülerek, Uzundere’deki konutların tahsis ve satış işlemleri gerçekleştirilecek. İşlemler Büyükşehir Belediyesi Yeni Yerleşmeler ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürlüğü tarafından Konak Belediyesi ile koordine edilerek yürütülecek.

Uzundere’deki konutların tamamlanarak belediyeye tesliminden sonra, heyelan bölgesindeki binalar boşaltılarak, hak sahiplerinin Uzundere toplu konut alanına taşınması sağlanacak ve tüm yapılar yıkılarak alan ağaçlandırılacak ve rekreasyon alanı olarak düzenlenecek. Böylelikle Kadifekale ve Ballıkuyu eteklerinde tüm kent halkının faydalanabileceği yaklaşık 48 hektar büyüklüğünde yeşil alan yaratılmış olacak.
Takip
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.