Haberler

Belediyeler, konut işinden çekiliyor

Tarih: 26 Haziran 2006 Kaynak: Birgün
Maliye Bakanlığı, belediyelere konut amaçlı Hazine arazisi satışını durdurdu. Bakanlık, belediyelerin konut projelerini bundan böyle TO-Kİ aracılığıyla gerçekleştirmelerini istedi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 8ı ilin valisine, belediyelere Hazine arazisi satışları konusunda bir yazı gönderdi. Yazıda, 5393 sayılı Belediye Kanu-nu''nun 69''uncu maddesinde belediyelerin, düzenli kentleşmeyi sağlamak, beldenin konut, sanayi ve ticaret alanı ihtiyacını karşılamak amacıyla, belediye ve mücavir alan sınırları içinde, özel kanunlarına göre korunması gerekli yerler ile tarım arazileri hariç, imarlı ve altyapıh arsa üretmek, konut, toplu konut yapmak, satmak, kiralamak ve bu amaçlarla arazi satın almak, kamulaştırma yapmak ve bu arsaları trampa etmekle yetkili kılındığı hatırlatıldı.

Belediyelerin yine aynı madde uyarınca, bu konuda ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşları ve bankalarla işbirliği yapabileceği, gerektiğinde onlarla ortak projeler gerçekleştirebileceği belirtilen yazıda, "Bu kapsamda, belediyelerin konut ve toplu konut amaçlı olarak ilgili yasaların öngördüğü düzenlemelere istinaden, yoğun bir şekilde Hazine taşınmazlarının satın alınması yönündeki talepleri Bakanlığımıza intikal etmektedir. Belediyelerin bu yöndeki yoğun taleplerinin, daha etkin ve verimli bir şekilde karşılanmasını sağlamak amacıyla, Bakanlığımızca yapılacak değerlendirmeler neticesinde, Valiliğinize (Defterdarlık) verilecek ikinci bir talimata kadar, ilgili belediyelerin münhasıran konut ve toplu konut amaçlı talepleri, bu projelerin TOKİ Başkanlığı aracılığıyla yürütülebilmesi için durdurulmuştur. Söz konusu belediye taleplerinin Bakanlığımıza iletilmeden reddedilmesi gerekmektedir," dendi.

Plansız Arazi Satışları
Öte yandan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, devlet malıyla rant elde edilmesini önlemek amacıyla, geçen ay Valiliklere gönderdiği bir yazı ile plansız Hazine arazilerinin satışını ikinci bir emre kadar durdurmuştu. Unakıtan, bu ay başında da yine Valilikler ve Belediye Başkanlarına gönderdiği başka bir yazı ile plansız Hazine arazilerinin imar planlarının biran önce yapılmasını istemişti.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.