Haberler

Hasankeyf te elveda kuyruğu

Tarih: 26 Haziran 2006 Kaynak: Birgün
Ilısu Baraj suları altında kalacak olan Bat-man''ın tarihi Hasankeyf ilçesi, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini görüyor. Geçen yıllarda günde bin kişinin ziyaret ettiği ilçeye turistlerin ilgisinin arttığını belirten Batman İl Kültür ve Turizm Müdürü Selahattin Ortaboy, Ortaboy, "Her gün yerli ve yabancı 2 bin turist ilçeye geliyor. Turisder sular altında kalacak olan ilçeyi son kez görmek için geliyor" dedi.

''AİHM''e Gideriz
Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kuşen ise, yapılacak baraja karşı olmadıklarını ancak, antik Hasankeyf in de sular altında kalmaması gerektiğini belirtti. Barajdan, ilçenin zarar görmemesi için yeni projeler geliştirilmesi gerektiğini anlatan Kuşen, "Ihsu barajının yapımı için dış ülkelerden kredi bekleniyormuş. Bu ülkeler krediyi onaylarsa biz de hukuki süreci başlatacağız. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahke-mesi''ne (AİHM) gideriz" dedi. Kuşen, önümüzdeki günlerde Avrupa''dan bazı heyederin Ihsu Barajı için Hasankeyf e geleceğini ve burada yetkililerin yanı sıra vatandaşlarla da görüşeceklerini bildirdi.

Hasankeyf Kurtarılmalı
İlçeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler de, tarihi Hasankeyf Kalesi ile mağaraları gezdikten sonra Dicle Nehri kenarındaki çardaklarda dinlenme fırsatı buluyor. Ihsu Barajı ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten turisder, "Böylesine muhteşem bir yapı sular altına gömülmemeli" diye konuştu.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.