15 Dakika

Remzi Yağlar

Tarih: Nisan 2008

Adınız-soyadınız, yaşınız, eğitiminiz, mesleğiniz, hangi şehirde yaşıyorsunuz?
Remzi Yağlar, 29, Marmara Üniversitesi Eczacılık Bölümü, Eczacı, Adapazarı-Sakarya

Nerede çalışıyorsunuz, göreviniz nedir?
Serbest eczacılık yapıyorum.

Çalışma ortamınızdan memnun musunuz? Memnun değilseniz nasıl olmasını isterdiniz?
Şu an için memnunum ama monoton bir yaşam tarzından hoşlanmadığımdan dolayı, en geç iki yılda bir yenilerim. Çalışma ortamımın geniş, ferah ve en önemlisi de kullanışlı olmasını isterim.

Çalışma ortamınızı tasarlarken bir mimardan yardım aldınız ya da alındı mı? Eğer almadıysanız (alınmadıysa) kim tasarladı?
Eczanemin ilk kurulumunda tasarım anlamında dışarıdan herhangi bir yardım almadım. Fakat daha sonraki donemde yaptığım değisimlerde, tanıdığım inşaat mühendisi, iç mimar arkadaşların fikirleri ve önerileri büyük ölçüde beni etkilemiş olabilir.

Nerede oturuyorsunuz? Evinizden memnun musunuz?
Adapazarı’nda ailemle birlikte oturuyorum. Evimden memnunum ancak, sadece memnun olmak bana yetmediğinden dolayı keyif verecek bir eve ihtiyaç duyduğumu farkettim. Tamamen genişliği, rahatlığı yansıtan bir ev projesine başlayıp yaptırmaya karar verdim.

Evinizin kaç odası var? Evinizde oturma odası-salon kavramı var mı? Salon sürekli kullanılan bir oda mı?
Evimizin 3 odası 1 salonu var ve salon sürekli kullanımda. Projesine başladığımız evimizde ise, ikiz dubleks şeklinde 4’er oda 1’er salon 1’er kış bahçesi ve çatıda büyük bir oda mevcut.

Eviniz hiç tadilat geçirdi mi? Tadilat esnasında kimden yardım aldınız? (Arkadaş, aile, mimar, usta vb.)
Deprem sonrası bi tadilat geçirdi, bir mühendislik şirketi tarafından yapıldı.

Neden bir mimardan yardım almayı denemediniz?
Güzel bir soru. Sanırım bunun sebebi biraz da mimarlığın ne kadar önemli olduğunun yeterince aktarılmamasındandır. Örneğin hem ben hem de arkadaşlarım gerek üniversiteye girdikten, gerekse aktif olarak sektöre atıldıktan sonra bu bilince vardım. Çünkü toplumumuzda inşaatı inşaat mühendisi yapar diye net bir bakış var, bu işin erbabının mimar olduğunu hala tam olarak sunulabildiğinden emin değilim.

İmkanınız olsa alır mıydınız?
İnşaat sektöründe özellikle tasarım konusunda mimarların daha cok işlevi var ve bu konuda yaygın bir çalışma sistemi olsa sanıyorum profesyonel olarak mimarlık hizmetinden yararlanabilirdim. Ancak ne var ki, yatırımcının ya da mal sahibinin kendi müstakil evini inşa etmek istediğinde daha çok inşaaat mühendisleri tarafından tasarlandığı için böyle bir girişimde bulunmadım. Ayrıca bildiğim kadarıyla mimara verdiğiniz bir işin tasarımına veya ruhuna karışma imkanınız olmuyor. Bence iş, mimara verip sonucu beklemekte doğru değil. Sağlıklı ve içinize sinmesi için ortak çalışılmalı ve kendi zevkinize mimar şekil vermeli. Bu hem mimarlık hem de dekorasyon anlamında boyle olmalıdır. Sanırım bu sistem ilerleyen zamanlarda daha iyi şekil alacak diye düşünüyorum..

Tadilat için alışverişinizi nalburdan mı yapı marketlerden mi yapıyorsunuz? Neden?
Sanırım ihtiyaç şekline, miktarına ve ivediliğine bağlı olarak değişir. Ama yapı marketleri ilk tercihimdir.

Tadilat yapmadan önce yayınlardan faydalandınız mı?
Evet bazı dergilerden faydalandım. Farklı fikirleri içinde barındırması insanın ufkunu açıyor. Hayal gücünü ve yaratıcılığı arttırdığına inanırım bu yüzden bu tip kaynakları inceliyorum. Özellikle dış yapıdaki çeşitlilik hayret verici seviyelere ulaştığına bu tip bültenlerde şahit oldum.

Nasıl bir yerde yaşıyorsunuz? Apartmanda mı müstakil evde mi?
Şu an apartmanda oturuyorum.

Apartmanınızın girişini ve merdiveni tanımlar mısınız?
Klasik, düz ayak, demir kapı girişli, geniş bir apartman boşluğu ve fazla dik olmayan uzun merdivenleri var.

Apartmanınızın bahçesi var mı?
Evet var.

Dairenizin balkonu var mı? Kapalı mı açık mı? Nasıl kullanıyorsunuz?
2 tane var. İkiside açık

Ev ile iş arasında gidip gelirken ne kadar zaman harcıyorsunuz?
15 dk. 

Özel aracınız varsa park sorunu yaşıyor musunuz?
Hayır.

Sokağınızda çöpleriniz nasıl toplanıyor?
Haftada 3 gün. Belediye çöp kamyonları tarafından alınıyor.

Sokağınızın aydınlatması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeterli buluyorum.

Sokağınızdaki kaldırımlara bakım yapılıyor mu? Kalitesi sizce yeterli mi?
Hayır yapılmıyor ve kalitesinin iyi oldugunu düşünmüyorum.

Çevrenizde kullanabileceğiniz açık yeşil alan var mı? Büyüklüğü nedir? Yeterli mi?
Yaşadığım yerde büyük yeşil alanlar çok var ama kullanımı yok denecek kadar az diyebilirim. Çünkü bir çoğu bakımsız ve perişan bir halde.

Ses ve gürültü ile ilgili sorununuz var mı?
Büyük olçüde bir problemimiz yok ama artık sosyal gereksinimlerden kaynaklanan bir takım kirlilikleri kabul etmiş durumdayız. 

Başka bir şehirde yaşamayı ister miydiniz? Hangi şehirde?
Hayır istemezdim. Bence her şehrin çekici ve itici tarafları vardır. Bu yüzden değişimi farklı şehirler yerine, içinde bulunduğumuz yerde aramak gerekir.

Yaşadığınız kentte, işyerinde veya evinizde mimari ve şehircilik çerçevesinde, ilk neyi değiştirmek isterdiniz?
Şehircilik ve planlamada ilk yapılması gereken, kesinlikle insan sağlığı için önemli bir faktör olan güneş enerjisinin en etkili şekilde kullanımını sağlamaktır. Çevre düzeni ve bölgesel düzen adına yapıların daha sistematik yapılması. Görüntü kirliliği yaratan ve uyumu bozan yapıların engellenmesi. Diğer taraftan işyerleri, insan hayatının büyük bir bölümünü içine alan bir mekan olduğundan, daha yaşanabilir hale getirilebilir. Klasik, fonksiyonel ortamların iş hayatında verimliliği düşürdüğüne inanıyorum. Maksimum performans için maksimum ruh hali olmalı ve bu yüzden işyerimde çalışanlarımın fikirlerine ve onerilerine çok önem veririm. Yaşadığım ev apartman dairesi olduğundan çok fazla bir şeyleri değiştirme imkanım yok malesef. Bu düşünceyle yapacağım veya yapmak istediğim değişiklikleri ise, yeni yaptığım ev içinde tüm detaylarıyla birlikte gerçekleştireceğim.

Tatile gidiyor musunuz? Sıklıkla nereye gidiyorsunuz ve neden orayı tercih ediyorsunuz? (Tatil yeri, memleket farketmez)
Tatile sık sık gidiyorum. Sabit gittiğim bir yer yok her defasında farklı bir yer olmasına özen gösteririm.

Tatile gittiğiniz zaman nerede kalmayı tercih ediyorsunuz? (Ev, yazlık, otel, pansiyon, tatil köyü vb.)
Bulunduğum veya gittiğim yere göre değişkenlik gösterir. Evde kalmak tabiki de daha rahat hareket etme imkanı sağlıyor. Ancak otelde de kalmak sıkıntı yaratmaz.

Beğendiğiniz ve beğenmediğiniz binalar nelerdir? (Şehir önemli değil)
Küçük pencereli ve iç içe geçmiş yapılar hiçbir zaman hoşuma gitmemiştir. Daha çok tek düzen içindeki uyumlu yapılar hoşuma gider. Son zamanlarda çok sayıda yapılan residence’lar ve toplu konutlar eskiye göre daha göze hitap ediyor.

Hangi mimarları tanıyorsunuz ve bildiğiniz çalışmaları var mı?
Ahmet Turhan Altıner, (okulda hocamdı kendisi, aynı zamanda yazar), elbetteki Mimar Sinan emsalsiz eserleriyle... Birde basından takip ettiğim kadarıyla daha önce dikkatimi çekip araştırdığım bir isim olan: Metin Hepgüler. Sanırım 40’ın üzerinde ödülü var ve son hatırladığım, çölde suni ada ve göletlerle ilgili projeleri vardı.

En son ne zaman bir müzeye/sanat galerisine gittiniz? Hangisi?
Eylül’de İstanbul Modern Sanat Müzesi’ni ziyaret ettim.

En son okuduğunuz kitap?
Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak, Dale Carnegie