15 Dakika

Evrim Akkaya Acısu

Tarih: Haziran 2008
Adınız-soyadınız, yaşınız, eğitiminiz, mesleğiniz, hangi şehirde yaşıyorsunuz?
Evrim Akkaya Acısu, 28 yaşındayım, İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık Bölümü mezunuyum, İstanbul’da yaşıyorum.

Nerede çalışıyorsunuz, göreviniz nedir?
Veksan Aydınlatma’da Yönetim Kurulu Üyesi ve Reklam & Tanıtım Sorumlusu olarak görev yapıyorum.

Çalışma ortamınızdan memnun musunuz? Memnun değilseniz nasıl olmasını isterdiniz?
Veksan Aydınlatma üretimini Hadımköy’deki fabrikasında gerçekleştiriyor. Görevim gereği daha çok fabrikamızda bulunuyorum. Ayrıca bu sene açılışını yaptığımız Şişhane’de bir showroommumuz var, haftanın birkaç günü de orada bulunuyorum. Showroom çalışma ortamımız oldukça farklı ve çalışana keyif veren bir mekan.

Çalışma ortamınızı tasarlarken bir mimardan yardım aldınız ya da alındı mı? Eğer almadıysanız (alınmadıysa) kim tasarladı?
Showroom''umuzu tasarlarken iki farklı mimar ile çalıştık. Genel Müdürümüz Ahmet Bey’in ve bizlerin fikirleri ile mimarlarımızın özenli çalışmasıyla ortaya ürünlerimizi ön plana çıkaran, atmosferi çalışanlar için zevkli bir ofis, misafirler için şık bir showroom ortaya çıktı.

Nerede oturuyorsunuz? Evinizden memnun musunuz?
Yaklaşık 14 yıldır Bahçeşehir’de oturuyorum. Evlendikten sonra eşimle iş yerimize yakınlığından temizliği, düzeni ve geniş yeşil alanlarından dolayı Bahçeşehir’de oturmayı tercih ettik.

Evinizin kaç odası var? Evinizde oturma odası-salon kavramı var mı? Salon sürekli kullanılan bir oda mı?
Evim 3 oda 1 salon, oturma odasını çalışma odası olarak değerlendiriyoruz. Salonumuzu sürekli kullanıyoruz.

Eviniz hiç tadilat geçirdi mi? Tadilat esnasında kimden yardım aldınız? (Arkadaş, aile, mimar, usta vb.)
Ben ve eşim yaşadığımız eve oldukça özen gösteriyoruz, evimizde değişiklikler yapmak bizim en büyük hobimiz. Bu konuda sadece kendi zevkimize güveniyoruz, evimizdeki her objenin birbiriyle uyumlu olmasına özen gösteriyoruz.

Neden bir mimardan yardım almayı denemediniz?
-

İmkanınız olsa alır mıydınız?


Tadilat için alışverişinizi nalburdan mı yapı marketlerden mi yapıyorsunuz? Neden?

Tadilat için genelde yapı marketlerini tercih ediyorum, daha çok çeşit bulma imkanı var ayrıca insana farklı fikirler sunabiliyor.

Tadilat yapmadan önce dergilerden faydalandınız mı?
Ev ve dekorasyon dergilerini hem işim, hem ilgi alanımla örtüştüğünden yakından takip ediyorum. Evimi dekore ederken söz konusunu dergilerden faydalanıyorum.

Nasıl bir yerde yaşıyorsunuz? Apartmanda mı müstakil evde mi?
5 katlı bir apartmanda oturuyorum.

Apartmanınızın girişini ve merdiveni tanımlar mısınız? Apartmanınızın bahçesi var mı?
Apartmanımızın girişinin her iki yanında sarmaşıklarda süslü sokak lambaları bulunuyor. Sokağımız ağaçlı, az aracın geçtiği nezih bir ara sokak. Apartmanımızın ön bahçesinde çardak ve dekoratif taşlarla süslü ufak bir süs havuzu var. Ayrıca dairemizin baktığı arka bahçede ise yaz aylarında keyifle kullandığımız yüzme havuzumuz, ağaçlıklı geniş bir yeşil alanımız ve spor sahalarımız da var.

Dairenizin balkonu var mı? Kapalı mı, açık mı? Nasıl kullanıyorsunuz?
Dairemizin iki balkonu var ancak biz en çok salon ve mutfağın ortak açıldığı balkonu kullanıyoruz. Cephesi havuza ve yeşil alana bakan açık balkonumuz yazın en büyük keyif alanımız haline geliyor.

Ev ile iş arasında gidip gelirken ne kadar zaman harcıyorsunuz?
Hadımköy’deki fabrikamızla evimizin arası oldukça kısa bir mesafe ancak bu aralar Hadımköy’de süren yol çalışmaları nedeniyle ulaşımda zaman zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Showroom için de trafiğin yoğun olduğu saatlerde yola çıkmamaya çalışıyoruz veya günün saatlerine göre farklı güzergahlar kullanıyoruz, böylece Şişhane’deki showroomumuza gidiş gelişimiz toplamda 1,5 saati buluyor.

Park sorunu yaşıyor musunuz? 
İstanbul’un hemen hemen her semtinde yaşanan park sorunu Şişhane’de de ciddi oranda mevcut, ancak showroomumuzun hemen karşısındaki katlı otopark park sorunumuzu kısmen çözüyor.

Sokağınızda çöpleriniz nasıl toplanıyor?
Sokağımızın ve apartmanımızın bakımı oldukça özenli yapılıyor. Bugüne kadar apartmanda veya sokakta rastgele atılmış çöp poşetine rastlamadım. Çöplerimiz görevliler tarafından her kata tahsis edilen çöp odalarından alınarak çöp konteynerlerine atılıyor. Söz konusu konteynerlerin etrafı belediye tarafından çiçeklendirilmiş, yanlarından geçerken kesinlikle rahatsız edici bir koku hissetmiyorsunuz. Konteynerlere atılan çöpler de haftanın belli günleri belediye tarafından düzenli olarak toplanıyor.

Sokağınızın aydınlatması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Oturduğum semt bahçe ve sokak aydınlatması konusunda görsel anlamda zengin ancak aydınlatma konusunda çevreye duyarlı, enerji tasarruflu ürünler kullanılmasından yanayım.

Sokağınızdaki kaldırımlara bakım yapılıyor mu? Kalitesi sizce yeterli mi?
Bahçeşehir’de kaldırımlar bakımlı. Yürüyüş yapanlar, bebek arabası veya bisikletle gezenler için uygun geçişler mevcut ancak bedensel engellilerin daha rahat kullanımı için geçişlerin bakımına daha da önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Çevrenizde kullanabileceğiniz açık, yeşil alan var mı? Büyüklüğü nedir? Yeterli mi?
Semtimizin özelliği bol yeşil alan sahip oluşu. Ancak son zamanlarda yeni yapılaşmalarla birlikte söz konusu alanların daraltıldığını veya yok olduğunu gözlemliyoruz. Semtimizin merkezinde yeşil alanlarla çevrili suni bir göletimiz bulunuyor. Belediye tarafından koruma altına alınan ve sadece Bahçeşehirliler''in kartla girebildikleri bu mekan bizlere şehrin karmaşasından uzakta doğa ile baş başa kaliteli vakit geçirme fırsatı sunuyor.

Ses ve gürültü ile ilgili sorununuz var mı?
Oturduğum dairenin cephesi parka baktığından ses ve gürültüyle ilgili herhangi bir sorun yaşamıyoruz.

Başka bir şehirde yaşamayı ister miydiniz? Hangi şehirde?
Canada’nın Victoria şehri, ileride ailemle birlikte yaşamayı hayal ettiğim, doğal güzelliklerle çevrelenmiş bir okyanus şehri.

Yaşadığınız kentte, iş yerinde veya evinizde mimari ve şehircilik çerçevesinde, ilk neyi değiştirmek isterdiniz?
Evim ve işyerim konusunda şu an herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duymuyorum. Ancak şehircilik çerçevesinde çarpık yapılaşmanın önüne geçilerek görüntü çirkinliğinin, ulaşım ve altyapı çalışmaları yapılarak da trafik sorununun ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.

Tatile gidiyor musunuz? Sıklıkla nereye gidiyorsunuz ve neden orayı tercih ediyorsunuz?
Her sene tatile çıkıyoruz. Denizi ve temiz havası açısından genelde Ege sahillerini tercih ediyoruz. Özellikle Fethiye, Marmaris ve Balıkesir gözde tatil mekanlarımızın başında geliyor.

Tatile gittiğiniz zaman nerede kalmayı tercih ediyorsunuz? (Ev, yazlık, otel, pansiyon, tatil köyü vb.)
Tatile gittiğimizde genelde otelleri tercih ediyoruz. Çocuklu aileler için en ideali bu oluyor sanırım…

Beğendiğiniz ve beğenmediğiniz binalar nelerdir?
Özellikle beğendiğim binalar tadilatı yapılmış bakımlı tarihi binalar. Beğenmediklerim ise son zamanlarda şehirlerde sıklıkla gördüğümüz sonradan üstüne kat çıkılmış, sıvasız birbirine bitişik binalar.

Hangi mimarları tanıyorsunuz ve bildiğiniz çalışmaları var mı?
Aydınlatma konusunda işimiz gereği birçok mimarla çalışıyor ve birlikte büyük projelere imza atıyoruz.

En son ne zaman bir müzeye / sanat galerisine gittiniz? Hangisi?
En son, yaklaşık 2 hafta önce Haliç’teki Koç Müzesi''ni gezdim, oldukça etkileyiciydi.

En son okuduğunuz kitap?

Siyah Süt, Elif Şafak.