15 Dakika

Cem Özmen

Tarih: Ocak 2008


Adınız soyadınız?

Cem Özmen

Yaşınız?
28

Eğitiminiz?
Lise

Mesleğiniz?
Grafik tasarımcıyım.

Hangi şehirde yaşıyorsunuz?
İstanbul

Nerede çalışıyorsunuz?
Kadıköy’de, Greenart Reklam Ajansı.

Göreviniz nedir?
Firma sahibiyim.

Çalışma ortamınızdan memnun musunuz? Memnun değilseniz nasıl olmasını isterdiniz?
Çalışma ortamımdan memnunum, fakat bazı eksiklerimiz var tabi ki. Yeni bir firma olduğumuz için, dekorasyonla ilgili eksiklerimiz var. İçeriye giren kişilerin “Evet, burası bir ajans…” demesi için görsel bir takım eksikleri tamamlamaya çalışıyoruz. Duvardaki doluluk/boşluk ilişkisinden, masanın üstündeki objelere kadar her şeyi düşünüyoruz.

Nerede oturuyorsunuz? Evinizden memnun musunuz?
Ümraniye’de, çok uzun bir vaktimiz işyerinde geçiyor onun için Kadıköy’de de diyebiliriz. Evimden memnunum, ama tabi onun da belli eksiklikleri var. En büyük problem binanın eski olması, eski olması nedeniyle görsel açıdan kötü. Onun dışında içerisinde bir eksiklik yok.

Başka bir şehirde yaşamayı ister miydiniz? Hangi şehirde?
İstanbul dışında başka şehirlere gittiğim zaman, zorluk yaşıyorum. Onun için istemezdim.

Yaşadığınız kentte, işyerinde veya evinizde mimari ve şehircilik çerçevesinde, ilk neyi değiştirmek isterdiniz?
Çevre düzenlemesi olabilir. İnsanların gezebileceği, dolaşabileceği, rahatlıkla hareket edebileceği daha geniş yerler olsun isterdim. Trafiği azaltmak isterdim. Mesela yollarda araçlar için bir üst yol olabilir. New York’ta buna benzer yollar var, gittiğimiz için değil ama takip ettiğimiz için biliyoruz. Yine aynı şekilde Japonya’da da var sanırım, hem alt yol, hem üst yol. Buna benzer uygulamalar yapılabilir.

Beğendiğiniz ve beğenmediğiniz binalar nelerdir?
Eski tarz binaları, dokunulmamış binaları seviyorum. Gerçi günümüzde artık müdahale edilse de o güzelliği kaybetmiyor fakat eski tarz binaların havası, görüntüsü her zaman cazip gelmiştir. Hatta Kadıköy Moda’da denize bakan 2-3 katlı güzel bir bina vardır, boş ve yıkık olmasına rağmen benim her zaman dikkatimi çekmiştir. Ön cephesi sağlam sadece, çatısı falan yok.

Beğenmediğim bina da gecekondular, görüntü kirliliğinden başka bir şey değil. İnsanların illa ki yaşamak için bir çatısı olacak, gerçi devlet el attığı zaman, şu anda gördüğümüz kadarıyla TOKİ binaları bunun üstesinden geliyor. Zamanla bu yayılacaktır ve gecekondular ortadan kalkacaktır.

Hangi mimarları tanıyorsunuz ve bildiğiniz çalışmaları var mı?
Zaha Hadid’in çalışmaları ilgimi çekti, geçenlerde NTV’deki röportajını izlemiştim bu Kartal Dönüşüm Projesi’yle ilgili. Onun haricinde ARKIMEET’in getirdiği, geçen seneydi sanırım, genç bir mimar* vardı. Arkitera.com’dan da bakmıştım, çok farklı yapıları var. Biz de tasarımcı olduğumuz için dikkatimizi çeken şeyler bunlar, bence farklılık her zaman hoştur.

En son ne zaman bir müzeye/sanat galerisine gittiniz? Hangisi?
Eylül’de Design Week’e gitmiştim.

En son okuduğunuz kitap?
Şu anda Adam Fawer’ın “Olasılıksız” kitabını okuyorum, güzel ve farklı bir kitap.

*Bjarke Ingels