Yayın Tanıtımı

2004 Yılı Yayın Tanıtımları

Toplam 53 yayın tanıtımı 3 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. tanıtımdan 53. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
Türkiye Sanat Yıllığı 2002Türkiye Sanat Yıllığı 2002Türkiye''de sanat alanında bir "bellek" oluşturmak amacıyla Zeynep Rona ve Ahu Antmen tarafından hazırlanan sanat yıllıklarının üçüncüsü yayımlandı.
Türkiye Çimento TarihiTürkiye Çimento TarihiTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği ve kurumsal tarih çalışmalarında deneyim sahibi olan Türk Tarih Vakfı''nın 1,5 yıl süren çalışmaları sonucunda gerçekleştirilen Türkiye Çimento Tarihi kitabı, Osmanlı Döneminden günümüze, ülkemizde yaşanan ekonomik gelişime ve çimento tarihine ışık tutuyor.
Yapı 4Yapı 4Yapı 4''de iki farklı projenin mimari uygulama çizimlerinin tümü sunulmaktadır. 1988-1990 yılları arasında uygulanmış olan birinci proje, bir yüksek okulun kent dışı kampüsünde yer alan Çok Amaçlı Binasıdır.
Yapı Bilgi Bankası Yapırehber 2.0Yapı Bilgi Bankası Yapırehber 2.0Yapırehber 2.0 versiyonu CD''ler sizin seçeceğiniz bilgilerle "size özel" Yapı Bilgi Bankası oluşturuyor. Türkiye''de faaliyet gösteren binlerce yapı firması ile birlikte, onbinlerce mimar-mühendis-müteahhit gibi sektör profesyonelleri adres/koordinatlarını, ayrıca; turizm tesisleri, kamu kurumları ve meslek odaları gibi çeşitli yatırımcılar ve kurumlara ait koordinatları kapsıyor.
Su İnsanSu İnsanDeneyimli bir mimar ve kültür adamı olan Cengiz Bektaş, yaşam kaynağımız olan "su"yu doğrudan yaşamımız ve gereksinimlerimiz bağlamında değerlendiriyor. Çağının bilincinde bir mimarın su olgusuna karşı bir kutsama kitabı olarak da alabiliriz bu çalışmayı...
Konut Üzerine De(ne)melerKonut Üzerine De(ne)melerMimarlar Derneği 1927''nin yayın dizisine yeni bir kitap daha katılıyor. Abdi Güzer''in yaklaşik bir sene evvel aynı adla gerçekleştirdiği serginin bir devamı olarak algılanabilecek olan bu kitap, bir anlamda onun gözünden yaşamımızın en önemli yapı tipolojisi olan konutun bir serüvenini içermekte.
Türkiye''nin Kültür HazineleriTürkiye''nin Kültür HazineleriTürkiye bir açık hava müzesi... Antik çağlardan bu yana bereketli topraklarında hüküm süren medeniyetlerin izlerini barındıran Türkiye; Doğudan Batıya, Kuzeyden Güneye kadar her köşesinde zengin kültür hazinelerine ev sahipliği yapıyor.
Evler MevsimlerEvler MevsimlerHer mimarlık ürünü, yer aldığı çevrenin ve görünümün yapıcı öğelerinden biri olarak yerel nitelikler taşımalı, yaşadığı topraklara özgü olmalıdır. Bayağı ve genelgeçer bir yapım tarzı bölgesel nitelikleri görmezden gelmiş, farklı ülkelerde sürekli yinelenen beton yapıların üremesine neden olmuş ve uluslararası bir tekdüzeliğe yol açmıştır.
Türkiye''de Seramik, Toprakla Ateşin ÖyküsüTürkiye''de Seramik, Toprakla Ateşin ÖyküsüSeramiğin tarihi, insanlığın tarihi ile yaşıt. Toprak ve ateşin sihirli bileşimi. İlkçağlardan bugüne, günlük yaşamın hemen her alanında insanoğlunun yaşam serüvenine eşlik etti.
Geleneksel Türk Mimarisi: DenizliGeleneksel Türk Mimarisi: DenizliTasarım Yayın Grubu''nun yeni kitabı Geleneksel Türk Mimarisi - Denizli kitabı Türkçe ve İngilizce yayınlanarak çıktı. Kitapta geleneksel Denizli mimarisine ait bilgi ve belgeler bulunuyor. Kitapta kentin tarihi, mimarisi, evlerdeki değişmeler, kamu binaları, kentsel strüktür, kentin 19. ve 20. yy''daki ekonomisi ve kentte kullanılan yapı malzemeleri anlatılıyor.
Ardgermeli Beton ve Yeni ÇözümlerArdgermeli Beton ve Yeni ÇözümlerArdgermeli inşaat teknolojileri 1990‘lı yıllardan itibaren Türkiye’de yaygın uygulama alanı bulmaya başlamakla birlikte göze çarpan en büyük eksiklik, bu dünya çapında yaygın inşaat teknolojisi konusunda, kendi dilimizde ve Türk uzmanları tarafından kaleme alınmış bir kaynağın olmamasıydı.
ÇatalhöyükÇatalhöyükKeşfiyle Anadolu arkeolojisinde çığır açan, insanoğlunun üretime geçiş sürecini tüm boyutlarıyla yeniden düşündüren Çatalhöyük kazıları hakkındaki en kapsamlı kitap nihayet Türkçe''de. Londra Üniversitesi, Arkeoloji Enstitüsü profesörü James Mellaart yirmili yaşlarında karış karış dolaştığı Orta Anadolu''daki araştırmalarını Çatalhöyük kazısı ile taçlandırdı.
Yapı Elemanı Tasarımında MalzemeYapı Elemanı Tasarımında MalzemeHer tasarımcının bildiği gibi, mimari ve yapısal tasarım yapabilmek, gereksinmelerle olanaklar arasında iyi bir denge kurmaya bağhdır. Bu olgu daha yaygın bir söylemle tez ile antitez''den sentez oluşturmak diye de ifade edilebilir. Tez ve antitez, doğaları gereği karşıtlık içerdiğinden, bunların belirli bir sistem açılım seviyesinde diyalektik açıdan dengelenmesi gcrekir. Böylece tasarım ürünü ortaya çıkar.
Toplam 53 yayın tanıtımı 3 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. tanıtımdan 53. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.