Yayın Tanıtımı

2005 Yılı Yayın Tanıtımları

Toplam 49 yayın tanıtımı 3 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. tanıtımdan 40. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
Doğu Karadeniz''de Kırsal MimariDoğu Karadeniz''de Kırsal MimariAfife Batur, kitabın önsözünde “Doğu Karadeniz’in zengin bir bitki örtüsü ve ormanın içinde oluşmuş kırsal yerleşmeleri, kendine özgü bir model. Bu özgünlüğün kamuoyuna yansıtılmasını, bilim ve kültür çevrelerince de bilinmesini sağlayacak çalışmalar kültürel sorumluluktur” diyor.
Emre Arolat Yapılar / Projeler 1998-2005Emre Arolat Yapılar / Projeler 1998-2005Emre Arolat genç yaşıyla kıyaslanamayacak denli çok sayıda yapı üretmiş ve mimarlığa, projeleri ile katkıda bulunmuş bir yetenektir. İki ebeveyniyle birlikte Türk mimarlığında iz bırakmış bir süreci deneyimleyerek, onlarla birlikte uzun meslek yaşamının üzerine...
Kültürel ve Doğal Değerlerin KorunmasıKültürel ve Doğal Değerlerin KorunmasıKültürel ve doğal değerlerin belgelenmesi, korunması, değerlendirilmesi ve gereken hallerde çağdaş yaşam koşullarına uyarlanarak korunması, ülkemizde giderek yoğunlaşan etkinliklere konu olmaktadır.
"İlk Çimento Fabrikamızın Öyküsü 1910-2004"Çimentonun ülkemizdeki ilk üreticisi olmasının yanı sıra, yüz yıla yakın geçmişiyle çimento üretiminde Avrupa ve dünya ölçeğinde söz sahibi olan Lafarge Aslan Çimento, "İlk Çimento Fabrikamızın Öyküsü 1910-2004" isimli kurum tarihi çalışmasıyla tanıtılıyor.
Dünyada Mimarlık Mesleği UygulamasıDünyada Mimarlık Mesleği UygulamasıKitap, Uluslararası Mimarlar Birliği himayesinde ve İspanya Mimarlar Örgütleri Yüksek Konseyi adına Katalonya Mimarlar Örgütü Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından yürütülen, dünyada mimarlık mesleğinin uygulanma şekilleri üzerine odaklanan araştırmanın sonuçlarını içeriyor.
the [un ] common place: art, public space and urban aesthetics in Europethe [un ] common place: art, public space and urban aesthetics in EuropeBartolomeo Pietromarchi’nin yönetiminde iki yıl süren ve Adriano Olivetti Vakfı tarafından desteklenen Trans:it. Moving Culture Thorugh Europe (NowHere Eruope) projesinin kitabı "the [un ] common place art, public space and urban aesthetics in Europe", ACTAR mimarlık yayınevi tarafından basıldı.
İç Mimarlık ve Tasarım Dergisi BOBİç Mimarlık ve Tasarım Dergisi BOBKore’de A&C firması tarafından yayınlanan BOB Dergisi’nin ilk sayısı Türkiye’de ve Türkçe olarak Tasarım Yayın Grubu tarafından yayınlandı.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Mimari Proje YarışmasıODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Mimari Proje YarışmasıTürkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki işbirliğinin daha da ileri götürülmesi amacıyla, iki ülke arasında imzalanan bir anlaşma sonucunda, ODTÜ, KKTC’de kendisine bağlı yeni bir kampus kurmakla görevlendirilmişti.
Gelenek, İşlev ve Moda Arasında Günümüz Konut KültürüGelenek, İşlev ve Moda Arasında Günümüz Konut KültürüKitap, 13 Nisan 2004 tarihinde iki kurumun ortaklaşa düzenlediği "Gelenek, İşlev ve Moda Arasında Günümüz Konut Kültürü" / "Wohnkultur Heute Zwischen Tradition, Funktion und Mode" adlı seminerin bildirilerini içeriyor.
Afife Batur''a ArmağanAfife Batur''a ArmağanAz bulunur verimlilikte bir bilim insanı olan Prof. Dr. Afife Batur’un mimarlık tarihi uğraşına yaptığı katkılara bir teşekkür niteliği taşıyan “Armağan Kitabı”, bir bölümü daha önce onun öğrencisi olmuş meslektaşları tarafından kaleme alınmış otuzun üzerinde yazıdan oluşuyor.
Türkiye Sanat Yıllığı 2004Türkiye Sanat Yıllığı 20042004 yılı içinde Türkiye genelindeki 440 galeri/sergi mekânında toplam 2029 sergi açıldı. Bu sergilerin 1040 tanesi İstanbul’da gerçekleşti; 1309’u da resim sergisiydi. Bu ve benzeri somut verileri içeren Türkiye Sanat Yıllığı 2004, bir yıl boyunca gerçekleştirilen tüm sanatsal etkinlikleri kapsayan bir başvuru kaynağı. Sanat_Bilgi_Belge tarafından Zeynep Rona’nın yönetiminde hazırlanan yıllık bundan önceki sayılarında da olduğu gibi yalnızca yurtiçinde açılan sergilerin...
Çağdaş Kapitalizmin Mekansal ÖrgütlenmesiÇağdaş Kapitalizmin Mekansal ÖrgütlenmesiHakkı Yırtıcı bu kitabında, mekanı etkileyen kapitalist ilişkilerin neler olduğu, mekan ile onu üreten süreçler arasında ne tür ilişkilerin geliştiği ve bunların mekanı nasıl dönüştürdüğü konusunu ele alıyor.
Professional Lighting DesignProfessional Lighting DesignAlmanya’da hazırlanıp tüm dünyada dağıtımı yapılan ve iki ayda bir yayınlanan Professional Lighting Design dergisinin Türkiye edisyonu olan Professional Lighting Türkiye dergisi yayın hayatında. 1997 yılından beri iki ayda bir ve toplam 40 sayı yayımlanmış olan PLD, kendini profesyonel mimari aydınlatmasının tanıtımına adamış dünya çapındaki tek dergidir.
Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı ve Şehirciliği-I: Cumhuriyet Döneminde Kadın ve MimarlıkCumhuriyet Dönemi Mimarlığı ve Şehirciliği-I: Cumhuriyet Döneminde Kadın ve MimarlıkCumhuriyet’in 81. yılı içinde bulunduğumuz bu dönemde, Avrupa Birliği’ne üyelik konusu, Türkiye’de gündemin üst sıralarına yerleşmiştir. Avrupa Birliği’nin yalnız ekonomik birliktelik anlamını taşımadığı, yaşam koşullarının iyileştirilmesini içeren toplumsal bir proje olarak algılanması gerektiği göz önüne alındığında, kadın-erkek eşitliği, demokrasinin temeli olarak önümüze çıkmaktadır.
İstanbul Bir Kent Tarihiİstanbul Bir Kent Tarihi"Bu kitap ne bir arkeoloji, ne de mimari örnekleri içermesine rağmen bir mimarlık tarihi kitabıdır; Bizantion, Konstantinopolis, İstanbul diye bilinen bir dünya kentinin tarihinin değişik dönemleri içinde sunma çabasıdır. Kitap tarihsel koşulların, yapım etkinliklerinin, bin yıllık sürekliliklerin ya da ani çöküşlerin anahatlarını çizmekte, bu eşsiz dünya kentini, içinde yaşayanların, kentlilerin, ziyaret edenlerin betimlemeleriyle ve bütün dünyanın hayal ettiği kentsel bir varlık olarak sunmaktadır..."
Mimarlıkta DeğerlendirmeMimarlıkta DeğerlendirmeKitap için Mete Tapan''ın yazdığı önsöz; "Bu çalışma, “Mimarlıkta Değerlendirme” Aracı Olarak Fayda –Değeri Analizi” adlı doçentlik çalışmamın yeniden ele alınmasıyla ortaya konmuştur. Söz konusu doçentlik tezim,yıllardır İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi’nde verdiğim “Mimarlıkta Değerlendirme” adlı lisansüstü dersinin de başvuru kitaplarından biri olup bu kez, Sayın Prof.Dr. Yıldız Sey’le ortaklaşa hazırladığımız “Değerlendirmede Temel Sorunlar ve Mimarlıkta Değerlendirmeler” adlı kitaptan alınan bölümlerle genişletilmiştir...."
Otel TeknolojisiOtel TeknolojisiUzun yılların birikimi olan “Otel Teknolojisi” kitabı Otelcilik ve Turizm sektörü pofesyoneleri ile Otel Mühendisliği alanında kendini geliştirmek isteyenlerin elinden hiç düşürmeyecekleri bir başvuru kaynağı olarak yazıldı.
Yapı 1-2-3-4Yapı 1-2-3-4Yapı teknik ve detaylarını, yurtiçi ve yurtdışından uygulama projesi örneklerini içermektedir.
Europan 7 / Europan ResultsEuropan 7 / Europan ResultsEUROPAN’ın yedinci dönemine ait hazırlanan katalog, yirmiye yakın pek çok Avrupa ülkesinde düzenlenen bu dönemde ödül alan tüm projelere yer veren tek yayın. EUROPAN 7 kataloğu, 2.100 adet proje başvurusunun arasından ödül alan 119 projeyi kapsamlı olarak okuyuculara aktarıyor. 68 farklı arazinin konu olduğu EUROPAN 7’nin en güçlü ve en stratejik fikirlerini seçme işini ise tanınmış uzmanlardan oluşan on beş jüri üstlendi.
Tasarım ve SuçTasarım ve SuçHal Foster Tasarım ve Suç''ta mimarlık ile tasarımın, sanat ile eleştirinin çağdaş kültür içerisindeki yerini tartışıyor. İlk bölümde, piyasa ile kültürün giderek nasıl kaynaştığını inceliyor. Gündelik hayatın her anına sızan tasarım kültürünün, kimlikleri markalara endekslemesi üzerinde duruyor. Zamanımızın iki gözde mimarı, Frank Gehry ve Rem Koolhaas''la ilgili yazılarında, mimarlığın, gösteri dünyası ve küresel kentle arasındaki bağlantıları çözümlüyor.
Toplam 49 yayın tanıtımı 3 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. tanıtımdan 40. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.