Yayın Tanıtımı

2008 Yılı Yayın Tanıtımları

Toplam 50 yayın tanıtımı 3 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. tanıtımdan 40. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
Situated Technologies Pamphlets 2: Urban Versioning System 1.0Situated Technologies Pamphlets 2: Urban Versioning System 1.0Şehre dair deneyimlerimiz ve mobil iletişim, yaygın medya, çevreyi saran bilişim, diğer “yerleşmiş” teknolojilerden etkilenerek aldığımız kararlar nasıl? Mimarların alan tasarlamak konusudaki yetenekleri olgunlaştırılarak çevreye nasıl daha duyarlı hale getirilebilir?
Abdurrahman Hancı Yapılar / Projeler 1945 - 2000Abdurrahman Hancı Yapılar / Projeler 1945 - 2000Hancı''nın tüm yapıtları bütün olarak incelendiğinde, modern mimariye ödünsüz bağlılık, malzeme ve ayrıntıya tam bir hâkimiyet ve çağdaş Türk sanatçılarıyla devamlı işbirliği gibi nitelikler beliriyor.
2000''lerde Türkiye''de Mimarlık: Söylem ve Uygulamalar2000''lerde Türkiye''de Mimarlık: Söylem ve UygulamalarModern Türk Mimarlığı serisinin ikinci kitabı olan "2000''lerde Türkiye''de Mimarlık: Söylem ve Uygulamalar", 1980''li yıllardan bugüne Türkiye''de mimarlık ortamının oluşmasında etkili olmuş aktörlere, yayınlara ve projelere odaklanıyor.
Architectural Design and EthicsArchitectural Design and EthicsArchitectural Design and Ethics, geçmişin önemli etik idealleri üzerinden mimarların yapılaşmış çevreyi nasıl şekillendirdiklerini ve gelecekte nasıl yorumlayacaklarını değerlendiriyor.
Anılarda YalnızlarAnılarda YalnızlarNecati İnceoğlu, "Anılarda Yalnızlar" başlıklı kitabında, Türkiye''de mimarlık eğitimi ve Türk Mimarlığı''nda önemli bir konuma sahip 1930 - 1940 yılları arasındaki döneme ışık tutuyor.
Pentagram Papers 37: Forgotten ArchitectsPentagram Papers 37: Forgotten Architects1920''ler ve 1930''ların başında, Alman Musevi mimarlar, Almanya''da, özellikle de başkent Berlin''deki en önemli modern binaların bazılarına imza attı. Alman Nasyonel Sosyalist Hükümeti, 1933 yılında çıkarttığı bir yasayla bu mimarların Almanya''daki mimarlık faaliyetlerinin tümünü yasakladı.
Gün Işığında İstanbul''un 8000 Yılı: Marmaray, Metro, Sultanahmet KazılarıGün Işığında İstanbul''un 8000 Yılı: Marmaray, Metro, Sultanahmet Kazılarıİstanbul’un geçmişten bugüne 8.000 yıllık kültür hayatının gelişimine ışık tutan ve Prehistorik Çağ’dan Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanan zaman dilimi içine giren kalıntıların yer aldığı hacimli sergi kataloğu Vehbi Koç Vakfı desteği ile yayımlandı.
Trevor Dannatt: Works and WordsTrevor Dannatt: Works and WordsTrevor Dannatt: Works and Words, 20. yüzyılın ikinci yarısının en önemli İngiliz mimarlarından biri olarak kabul edilen Trevor Dannatt üzerine yazılmış olan eksiksiz bir monografi.
Mekanlar ve Olaylarıyla Topkapı SarayıMekanlar ve Olaylarıyla Topkapı SarayıHalen Topkapı Sarayı Müzesi Başkanlığı görevini yürüten Prof.Dr. İlber Ortaylı tarafından kaleme alınan eser, daha önce Osmanlı''nın idare merkezi olarak kullanılmış, günümüzde ise müze olarak hizmet veren Topkapı Sarayı''nın 550 yıllık tarihine ışık tutuyor.
Brands A-Z: MUJIBrands A-Z: MUJIMUJI Book 2007''de, "markasız ve nitelikli ürünler" felsefesiyle tanınan, çoğunlukla doğal ve çevreye duyarlı malzemeler kullanılarak, sadelik ve işlevselliğin ön planda olduğu ürünleri makul fiyatlarla tüketiciye sunan MUJI mağazalarının, başarı öyküsü, felsefesi ve konseptinin yanısıra MUJI Ödülü?nü kazanmış projeler yer alıyor.
Arı Kovanı Metaforu: Gaudi''den Le Corbusier''yeArı Kovanı Metaforu: Gaudi''den Le Corbusier''yeJuan Antonio Ramirez, arıların örgütlenmesi ve arı kovanlarının meydana getirilişindeki doğal güdüyle ilgili metaforların, modern mimari ve sanatın belli başlı isimleri için ne denli güçlü birer esin kaynağı olduğunu ortaya koyuyor.
Collected Essays in Architectural CriticismCollected Essays in Architectural CriticismMimarlık kuramı üzerine son 50 yıl içinde yazılmış önemli makaleleri bir araya toplayan Collected Essays in Architectural Criticism’de, 1949 yılında Architectural Association’dan mezun olan ve halen Princeton Üniversitesi Profesörü olarak eğitim vermeye devam eden Alan Colquhoun’un seçkin kariyeri boyunca kaleme aldığı makaleler de yer alıyor.
Sedad Hakkı Eldem I: Gençlik YıllarıSedad Hakkı Eldem I: Gençlik Yılları20. yüzyıl Türkiye Mimarlığı''nın en önemli isimlerinden Sedad Hakkı Eldem''in çocukluk ve erken gençlik yıllarına odaklanan eserde, mimarın 1908 - 1930 arasında uzanan dönemi, Türkiye, Almanya, Fransa arakesitinde gerçekleştirdiği kültürlerarası ya da kültürlerüstü bir dolaşımla tanımlanıyor.
Real Estate DevelopmentReal Estate DevelopmentGayrimenkul geliştirme üzerine pratik çözümler sunan, Real Estate Development’da, sürecin tüm aşamalarını teker teker ele alan yazarlar, kavrama, fizibilite, planlama, finans, pazar analizleri, sözleşme müzakereleri, inşaat, pazarlama ve varlık yönetimi üzerine temel düşüncelerini ortaya koyuyorlar.
Bir ''İç Pilav''ın Kırk YılıBir ''İç Pilav''ın Kırk Yılıİç mimar Gözen Küçükerman''ın, mesleğine ilişkin anılarını derlediği "Bir ''İç Pilav''ın Kırk Yılı" başlıklı kitabı, Türkiye''de "iç mimarlık" kavramının zaman içindeki gelişimini gözlemlemeye olanak tanıyor.
Flexible HousingFlexible HousingFlexible Housing, esnek yerleşimin nasıl geliştiği ve konseptin nasıl ortaya çıkabileceği hakkındaki ilk kapsamlı çalışma. Kitapta konu ile ilgili 80 resimli örnek ve gerçekten esnek yerleşimin nasıl başarılabileceğini anlatan bir tasarım klavuzu yer alıyor.
Hüseyin Bütüner . Hilmi Güner - Yapılar / Projeler 1992 - 2007Hüseyin Bütüner . Hilmi Güner - Yapılar / Projeler 1992 - 2007Hüseyin Bütüner ve Himi Güner''in 1992 - 2007 yılları arasında gerçekleştirdikleri işlerin, 17 yapı ve yedi projelik bir seçkiyle ilk kez toplu halde sunulduğu kitapta, Ziya Tanalı''nın projelere ilişkin değerlendirmeleri de yer alıyor. Plan ve fotoğraflarla desteklenen projeler, mimarların işlerini farklı açılardan inceleme fırsatı sunuyor.
The Parking GarageThe Parking GarageThe Parking Garage, bina tasarımının önemli belirleyicilerden biri olan otomobiller ve otopark çözümlerine odaklanıyor. Otoparkların mimar gözüyle incelendiği kitapta, Shannon McDonald, ilk asansör ve rampa tasarımlarından bugünkü modern, sürdürülebilir strüktürlere, park sistemlerinin evrimini ve bu alandaki yenilikleri belgeliyor.
ViyanaChicago: Metropol ve MimarlıkViyanaChicago: Metropol ve MimarlıkBilgi-Mimarlık Yüksek Lisans Programı''nda yer alan, “ARCH 592: Excursion (Dünya Kentleri)” başlıklı zorunlu ders kapsamında, 2005 - 06 ve 2006 - 07 akademik yıllarında yapılan çalışmalar ile Temmuz 2006’da Viyana’ya, Temmuz 2007’de Chicago’ya yapılan gezilerden derlenen malzemler ile ortaya çıkan eser, santralistanbul ve Vitra işbirliğinde hazırlandı.
Architecture of the AbsurdArchitecture of the AbsurdArchitecture of the Absurd''de, John Silber, "dahi" mimarların perde arkalarını gözetleme cesareti göstererek, onların müşterilerine, bütçelerine ve tasarımlarının içinde yaşayan ya da beraber çalıştıkları kişilere karşı duydukları kasıtlı küçümsemeleri ifşa ediyor.
Toplam 50 yayın tanıtımı 3 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. tanıtımdan 40. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.