Sanat

SSM, Louvre Müzesi eserlerini ağırlayacak

Tarih: 28 Ocak 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Paris’teki Louvre Müzesinin İslam eserleri koleksiyonundaki Osmanlı, İran-Safevi ve Hint-Baburi sanatının örneklerini içeren 250’ye yakın esere ev sahipliği yapacak.

Müzeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk Telekom’un sponsorluğunda gerçekleştirilecek “Louvre Koleksiyonlarından Başyapıtlarla İslam Sanatının Üç Başkenti: İstanbul, Isfahan, Delhi” başlıklı sergi, 19 Şubat’ta açılacak.

Louvre Müzesinin İslam eserleri koleksiyonundan Osmanlı, İran-Safevi ve Hint-Baburi sanatının örneklerini içeren 250’ye yakın eserin yer alacağı sergi, Paris Uygulamalı El Sanatları Müzesinin iş birliğiyle gerçekleştirilecek.

Osmanlı, Safevi ve Baburi imparatorluklarının zengin ve görkemli çağlarını gözler önüne serecek olan sergi, aynı dönemde ve coğrafyada hüküm süren 3 imparatorluğun sanatını geniş bir ilişkiler ve etkileşimler yelpazesinde ele alacak.

Sergi, Sabancı Üniversitesi ile Louvre Müzesi arasında 20 Mart 2007’de imzalanan 5 yıllık kültürel ve bilimsel iş birliği anlaşması kapsamındaki ilk büyük etkinliği oluşturacak. Dünyanın en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilen Louvre Müzesinin koleksiyonları geniş kapsamlı olarak Türkiye’de ilk kez izlenebilecek. Daha önce gün ışığına çıkmayan birçok eserin de yer aldığı, büyük emeklerle oluşturulan Louvre Müzesinin İslam Eserleri Koleksiyonu, bu sergiyle, ilk kez Louvre Müzesi dışında izleyicilerle buluşacak.

Sergi, 25 Mayıs’a kadar açık kalacak.

Louvre Müzesi Hakkında
Dünyanın en köklü ve büyük müzelerinden biri olan Louvre, 12. yüzyıldan bu yana Paris’in merkezinde yer alan ve Fransız krallarının saray olarak kullandığı binalarıyla 1793 yılında müze olarak halka açıldı.

Müze, 1981 yılında, Fransa’nın eski devlet başkanlarından François Mitterrand’ın “Büyük Louvre Projesi” çerçevesinde yenilendi ve müzeye 21 metre boyunda, piramit biçiminde bir cam giriş inşa edildi.

Venüs heykeli, Semadrek’teki Kanatlı Zafer Anıtı, Leonardo’nun Mona Lisa tablosu ve Michelangelo’nun Dört Esir heykeli gibi pek çok ünlü eserin yer aldığı müzede 35 bin parça sergileniyor. Yılda yaklaşık 8 milyon kişi tarafından ziyaret edilen müzenin 8 ana bölümde toplanan daimi koleksiyonu, 60 bin metre karelik sergi alanında izleyicilerle buluşuyor.

2003 yılında kurulan İslam Sanatları Bölümü’nde, üç kıtadan 1300 yıllık eserler bulunuyor. Bölümde yer alan 20 bin eserden oluşan zengin koleksiyon, İslam dininin hakim olduğu topraklardaki yaratıcılığı ve kültürel çeşitliliği yansıtıyor. Bölümün görkemli eserleri, müzeye eklenecek yeni galerilerdeki hazırlıkların devam etmesinden istifade edilerek ilk defa müze dışında sergileniyor. Louvre Müzesi’nin Visconti Meydanı’na bakan İslam Sanatları Bölümü’nün yeni galerilerinde 2010 yılında ziyarete açılması planlanıyor.
Sanat
Takvim
<<Mayıs 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.