Sanat

Selda Asal sergisi İstanbul Galeri Nev’de açılıyor

Tarih: 18 Mart 2008


İstanbul Galeri Nev’de 11 Nisan 2008 tarihinde sanatçı Selda Asal’ın “Hard to Die / Ölmek Zor” adlı sergisi açılıyor.

“Selda Asal''ın beş parçalık "Restore Hope / Umudun Kurtarılması" dizisini sona erdiren sekiz dakika, onbir saniyelik video anlatısı "Hard to Die / Ölmek Zor" adını taşıyor.

Selda Asal, çalışmasında sanat eserlerinde çok kereler işlenmiş yersiz yurtsuzları değil, bu kez yersiz-ruhsuz bırakılmış insanların trajedilerini gündeme taşıyor, her biri farklı sosyal çevrelere ait ''öteki kent mültecilerini''nin dramını bize aktarıyor.

Asal bu yakıcı, endişe ve telaşla burun buruna hızdaki, yapıtı ortaya çıkarabilmek için, birçok ''Kadın Sığınma Evi''ni ziyaret etmiş. İnsandan insana, bir arabulucu gibi çalışan sanatçının acılarına tanıklık ettiği, farklı kimlik ve adreslerde yaşamak durumunda bırakılmış bu kadınların bir çoğu, kendi coğrafyalarında sürgün edilen birer ruh / duygu mültecisi aslında.

Selda Asal''ın çalışması ''Ölmek Zor'', aslında bugüne kadar göremediğimiz tüm acılarıyla, kendi varoluşlarından sürülmüş kadınların benliklerini, tenlerini işgal eden ilkel, ataerkil bir zihniyetin eşgalini art arda belirleyen bir adli desen etüdünü çağrıştırıyor” diyor sanat eleştirmeni Evrim Altuğ."Ölmek zor, karşılaşmak zor, görmezden gelmek zor" - Işın Önol
“Çift projeksiyon ile izlenen bu yerleştirmede Asal, töre cinayetleri / intihar zorlamalarından kaçıp kurtulan kadınların kendi ölümlerini gerçekleştirme süreci ile yüz yüze getirilişlerine, durumun içinden bir biçimde kaçabilmiş olsalarda bunun hayatlarını nasıl yönlendirdiğine izleyiciyi tanık ediyor.“

Selda Asal sergisi İstanbul Galeri Nev’de 3 Mayıs 2008 tarihine kadar açık kalacak. Galeri Pazar ve Pazartesi günleri dışında saat 11:00 – 18:30 saatleri arasında açık olacak.
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.