Sanat

Ara Güler "İstanbullu"

Tarih: 24 Mart 2008


Mac Art Gallery 7 Nisan - 7 Mayıs 2008 tarihleri arasında Usta Fotoğrafçı Ara Güler’in gözüyle yaşamın içinden karelere yer veriyor.

"Fotoğraf neden sanat değildir. Çünkü hakikatin parçasını yakalayan bir şeydir. Hakikat olduğu için fotoğraf mevcuttur." Yaratıcı fotoğrafçılığın en önemli temsilcisi Ara Güler fotoğraf hakkında böyle der. Kendisini foto muhabiri olarak tanımlarken fotoğrafında sanat değil tarihi belgeleyen unsur olduğunu ifade eder. "Sanat olmasına lüzum yoktur fotoğrafın. Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zaptediyorsun. Bir makine ile tarihi durduruyorsun."Ara Güler "İstanbullu" sergisinde Güler’in yaşamın içinden yakaladığı karelere yer veriliyor. Güler’in insanın önemli unsur olduğu fotoğraflarında "habersiz"ce çekilen hayatın doğal yansımaları yer alıyor. Kumkapı balıkçıları, Beyoğlu, Kandilli’den Boğaziçi vapuru, Galata Rıhtımı, Sirkeci, Tarlabaşı, Beyoğlu Balık Pazarı... Anadolu...

İstanbul ağırlıklı sergide sanatçının fotoğraflarında kentin; doğal güzelliklerinden, tarihi dokusundan neler kaybettiğini ve yaşamın ne kadar değiştiğini İstanbul’un başka bir kent olduğunu kaçınılmaz olarak görmek belki de en çok gerçek İstanbul’u yaşayamama hüznüne boğuyor insanı.

İstanbul’un değişen yüzüne Ara Güler "Bugünkü yeni kuşak, eskiyi hiç bilmediği ve tahmin de edemediği için, İstanbul''u budur, böyledir, böyleydi sanıyor. Eski bir fotoğrafa bakınca da şaşıp kalıyor, ''Bu da neresi?'' diyor, çünkü çoğu yer artık eskisine benzemiyor, ya da hiç yok. Kandilli''de güneşi perde perde batıran Yahya Kemal''i, ''Rumelihisarı''nda oturup da gözleri kapalı İstanbul''u dinleyen Orhan Veli''yi bu değişen İstanbul''la birlikte unutmak gerek herhalde.

İstanbullu olmak bir yaşam tarzıdır, çünkü İstanbul üç gerçek imparatorluğun merkezi ve potasıdır. Dünyanın başka hiçbir kentine benzemez. Ne yazık ki, gelecek kuşaklar bu yaşam tarzını hiçbir zaman tadamayacaklar.”

Dünyanın birçok yerini gezen, makinesi ile birçok yaşama tanıklık eden Ara Güler için İstanbul her zaman yüreğinin şehridir çünkü Ara Güler İstanbul’u yaşayan, kentin tarihine tanıklık eden gerçek “İstanbulludur”.Kendi hikayelerini anlatan, devingen, sıcak, zaman tanığı fotoğrafları ile Ara Güler "İstanbullu" sergisi Mac Art Gallery’de görülebilir.
Sanat
Takvim
<<Mayıs 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.