Sanat

Dali sergisi 19 Eylül''de SSM’de açılıyor

Tarih: 24 Mart 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), İspanyol ressam Salvador Dali’nin yağlı boya tabloları, çizimleri ve grafiklerinden oluşan yaklaşık 270 eserin yanı sıra el yazmaları, fotoğraflar ve çeşitli belgelere ev sahipliği yapacak.

SSM ile Akbank arasında Gala-Salvador Dali Vakfı işbirliğiyle 19 Eylül 2008-19 Ocak 2009 tarihleri arasında düzenlenecek “İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dali” adlı serginin sponsorluk anlaşması törenle imzalandı.
Haberin devamı

SSM Müdürü Nazan Ölçer, imza töreninde yaptığı konuşmada, müzelerinin büyük sergilere ev sahipliği yapmaya devam ettiğini söyledi. Ölçer, serginin sponsorluğunu üstlenen Akbank’ın 60. kuruluş yılını yenilikçi yüzünü göstererek kendileriyle birlikte kutladığını dile getirdi.

Picasso ve Rodin’in ardından Dali’yi ağırlayacakları sergiyi müzeleri için önemli dönüm noktalarından biri olarak gördüklerini ifade eden Ölçer, müzenin sahip olduğu altyapının bu büyüklükte bir sergiyi ağırlamaya imkan verdiğini kaydetti.


Metamorphosis (Metamorfoz)

Ölçer, sergi kapsamında düzenlenmesi planlanan çeşitli etkinliklerle Dali’yi Türk halkına tüm yönleriyle tanıtmayı amaçladıklarını belirterek, bu kapsamda sergi sırasında Dali ile ilgili olarak Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde “Çağdaş Sanat ve Salvador Dali” ile “Gerçeküstücülük ve Salvador Dali” konulu 2 ayrı ders programının düzenleneceğini bildirdi.

Akbank Genel Müdürü Kurtul 
Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul da, sürrealizmin öncüsü kabul edilen Salvador Dali’nin eserlerini Türkiye’de sanatseverlerle buluşturacak sergiye sponsor olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Kurtul, yenilikçi güçlerini sadece finans kaynaklı ürün ve hizmetlerde göstermediklerini belirterek, “Sanatın ve sanatçının yanında olmanın sosyal sorumluluk olduğu bilinciyle kültür sanat çalışmalarında da yenilikçi ve vizyoner bakışımızı sürdürüyoruz. Sergiyle 60. yılında Akbank’ın dinamik, yenilikçi, ileri görüşlü ve yaratıcı yönünü daha fazla vurgulama imkanı bulacağız” diye konuştu.


Persistence Time (Israrcı Zaman)

Serginin Gala-Salvador Dali Vakfı’nın bugüne kadar bir ülkeye gönderdiği en büyük koleksiyonlardan oluştuğuna dikkati çeken Kurtul, şunları kaydetti:

“Bu serginin sadece Türkiye’de değil, dünyada da ses getirecek bir sergi olacağına inanıyoruz. Dünyada ses getiren ve dış basında yankı bulan bu tip sanatsal aktivitelerin İstanbul’un bir kültür şehri olarak algılanmasında önemli katkıları olacağını düşünüyoruz.”

Kurtul, Akbank’ın 60 yıldır toplumun gelişimine katkı sağlayacağına inandıkları farklı alanlardaki kültür sanat projelerine destek verdiğini anlatarak, Akbank Sanat Merkezi’nde cazdan tiyatroya, sergiden konsere yılda yaklaşık 700 gösterinin yapıldığı ifade etti.

Gala-Salvador Dali Vakfı Başkanı Male
Gala-Salvador Dali Vakfı Başkanı Ramon Boixados Male de, Dali’nin eserlerini insanlık tarihinin en önemli kültürlerinin buluşma noktası olan İstanbul’a getirmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Male, tarihin en önemli kültürel evrelerinden birini yansıtacak serginin başarılı olmasını diledi.

Gala-Salvador Dali Vakfı Dali Etüdleri Merkezi Başkanı ve serginin küratörü Montse Aguer Teixidor de, Dali’nin eserlerinin ilk kez İstanbullular’la buluşturulacağını söyledi.

Teixidor, sergide 33 yağlı boya tablo, 113 çizim ve 123 grafik çalışma olmak üzere 269 eserin yanı sıra çok sayıda karalama, fotoğraf ve belgelerin yer alacağını anlattı.

Dali’nin farklı dönemlerde yaptığı resimleri antolojik biçimde sergilemeyi düşündüklerini belirten Teixidor, “Sergiyle evrensel ve provokatif sanatçının düşüncelerini, saplantılarını, ikonografisini ve olağanüstü sürreal dünyasını herkesin anlayabilmesini ve daha yakından tanımasını sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Teixidor, Dali’nin aynı zamanda bir yazar, düşünür, bilim adamı, tasarımcı ve film yapımcısı olduğunu dile getirerek, sanatçının sanatsal yönlerinden bahsetti.

Konuşmaların ardından Nazan Ölçer, Zafer Kurtul, Ramon Boixados Male ve Montse Aguer Teixidor arasında protokol imzalandı.

İmza törenine, İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Luis Filipe Fernandez De La Pena da katıldı.
Sanat
Takvim
<<Ekim 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.