Sanat

Cansen Ercan Garage Of Art’ta

Tarih: 24 Mart 2008


Cansen Ercan 1958 yılında Kars''ta doğdu. 1982 yılında ODTÜ İdari İlimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler Bölümü''nden mezun oldu. 1987 yılında MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Neşet Günal ve Neş''e Erdok Atölyesi''ni bitirdi. Bugüne kadar 23 kişisel, 35 karma sergiye katıldı. Yurt dışı ve yurt içinde resimleri bulunan Cansen Ercan''ın hakkında resimlerinden örneklerin yer aldığı bir de kitap yayınlandı. Sanatçı resme bakışını aşağıdaki cümlelerle açıklıyor:

“Bir ressamın gözlemlerini biriktirme biçimi diğerlerinden farklıdır; ayıklayarak, ekleyerek, çoğaltarak, yeniden düzenleyerek biriktirir ve bir malzeme haline getirir. Malzeme haline gelen bu birikim resimsel, plastik unsurların çevrelediği yüzey üzerinde resim halini alır. Bütün hesaplaşmam bahsettiğim bu resimsellik içinde ortaya koyduğum problemlerde ve o problemleri çözerken sunduğum önermelerdedir. Bu anlamda malzeme dile hizmet eder.Resimsel kaygıların, plastik değerlerin, resmin kendi iç kriterlerinin dışında edebiyata, şiire temel oluşturabilecek unsurları benim işlerimde aramak yanlış olur. Resimlerimde kullandığım unsurların biri diğeri kadar önemlidir. Bazen odak bir peyzajda bir açık lekeye denk gelebilir. Resmin yüzey üzerindeki kurgusuna bağlı olarak yer değiştirebilir. Ben resmin her zaman bir matematiğinin olduğuna inandığım için, bu ağırlık noktalarının veya pozitif ve negatif alanların dağılımının - yüzey üzerine yerleştirilme dinamiğinin - o resmin matematiğine ait olduğunu düşünürüm.

Lekeci eğilimim ve sadeciliğimle ''az'' ile ''çok'' etkisi sağlamanın bir yolu olarak rengi grileştirmeyi kullanıyorum son resimlerimde. Ancak, kullandığım gri renk skalası oldukça geniştir. Her rengin çok önemi var, şimdilik benim için grileştirilmişlerin daha çok.Dünyanın artık deha çıkarmak becerisi kalmamıştır diye düşündüğüm için sanat tarihinin nirengilerini referans alarak ona eklemlenmeye çalışmak ve evrensel sanatsal değerlere sahip kişisellik önemli benim için. Çalışmayı, devamlılığı ve hızı da hep önemsedim. Abartmaktan, aşırı duyarlılıktan çekindim, yerine yalınlığı, yoğunluğu ve azlığı koydum.
Tercihim, izleyiciyle resmin kendi elemanları ve plastik değerler üzerinden ilişki kurulmasından yanadır.”

Sergiyi 4 Nisan – 25 Mayıs tarihleri arasında Garage Of Art’ta izleyebilirsiniz.
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.