Sanat

Thomas Bayrle: Duvarkağıtları, Otoyollar vs. Üzerine Bir Enstalasyon

Tarih: 2 Nisan 2008
Thomas Bayrle''nin İstanbul''daki ilk kişisel sergisi, sanatçının da katılımıyla 22 Nisan 2008 Salı günü Dirimart’ta açılıyor.

Thomas Bayrle (1937, Berlin) Sigmar Polke ve Gerhard Richter ile birlikte Alman Pop’unun kurucu isimleri arasında yer alarak Avrupa sanatının en etkili sanatçılarından biri. Frankfurt''taki Staedelschule''de 1976-2003 yılları arasında profesör olarak çalışan Thomas Bayrle, aynı zamanda gelecek sanatçı kuşakları (Sergei Jensen, Tobias Rehberger, Sean Snyder ve Thomas Zipp gibi uluslararası sanatçılar) üzerinde de büyük bir öneme sahip.

1960''lardan bu yana, Thomas Bayrle''nin başlıca konuları bireyin kitle toplumuyla, endüstriyel ürünün de seri üretimle olan ilişkisidir. Bayrle örüntüler, noktalar, pikseller ve parçacıklar temelinde bireysel bir yeniden üretme süreci geliştirdi. Seri üretim, reklamcılık, biyoloji, şehircilik, sibernetik ve pornografi gibi çok çeşitli bilgi alanları Bayrle''nin sanatının hammaddelerini sağlıyor. Çalışmaları, sadece yayıldıkları bu geniş alan itibariyle bile, sanat tarihinin alışılageldik sınıflandırmalarının dışında kalıyor.

Duvar kağıtlarından yağlıboyalara ve serigrafi baskılara kadar çalışmalarının temel ilkesi, bir bıyık, uçak ya da fincan gibi tek bir grafik öğenin büyük bir görüntü veya figür oluşturmak üzere bir araya gelmesi sonucunda ortaya anonim bir sanal ürün çıkması. Diğer bir deyişle, Thomas Bayrle mikro görüntülerin tekrarlanmasıyla makro görüntüler yaratır. Ne var ki, erken dönem çalışmalarında içinde yaşadığımız sosyal yapılara referans veren piktografik üst yapılar geliştirme konsepti, grafik çizebilen bilgisayarların geliştirilmesinden çok önce, elle yaratıldıkları için mutlak standardizasyondan uzaktır.

Thomas Bayrle’e göre birey ve kolektif / topluluk arasındaki ilişki –örüntünün bir bileşkeni olarak- nokta ile örüntü, -bedenin temel öğesi olarak- hücre ile beden arasındaki ilişki ile aynıdır. Çalışmalarının "birey ile kitle" arasındaki her türlü ilişki çeşidini, her iki gerçeklik için de organik olan bir gruplama anlamında, ele almaya odaklandığının altını çizer. Bu, basit noktalardan başlayarak gelişen ve onlara yüklenen bir formun / üst formun organik parçasını oluşturan basit çizimler (piktogramlar) ile sağlanır. Geçen yıllarla birlikte, karmaşıklığı da artan bu piktogramlar, kullanılan teknik ve içerikler açısından, her seferinde daha fazla bilgi ileten ‘’özerk bir imgeye’’ dönüştü.

"Thomas Bayrle: Duvarkağıtları, Otoyollar vs. Üzerine Bir Enstalasyon" 22 Nisan - 31 Mayıs 2008 tarihleri arasında Pazartesi - Cumartesi, 10.00 – 19.00 saatleri arasında izlenebilir.
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.