Sanat

Two For The Road

Tarih: 14 Nisan 2008


Çevresine gözünü kırpmadan bakan , görünmeyeni görünür kılan ve izleyiciyi donduran fotoğraflarıyla Ali Arif Ersen
ve bu fotoğraflara dokunan Dünya sanat tarihi ve kültürümüzdeki çok sesliliğe göndermeler yaparak, evrensel bir dil yakalayan metaforik ve fantastik resimleriyle Argun Okumuşoğlu, Two For The Road ile 6 Mayıs 2008’de Galeri G-art’ta...

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde atölye arkadaşı olan bu iki aynı dönem adamı,ortak zevkleri paylaşan iki sanatçı... Biri kentlerin kimsenin göremediği yaşamsal ayrıntılarını yorumlayarak izleyiciyi şaşırtmaktan heyecanlanıyor. Bakmanın ve görmenin önemini vurguluyor. Diğeri güçlü renkler,keskin çizgilerle içinden geleni istediği gibi çocukça, coşkulu ve lirik anlatarak, izleyiciyi özgürleştirip masalsı bir dünyaya sokuyor. Beyin teri dökerek o insancıl estetiğe ulaşan, duru ve damıtılmış eserler üreten iki sanatçı bu sergi ile aynı sergi salonunu paylaşmakla kalmayıp aynı yaratıyı da paylaşıyorlar. Two For The Road‘un arkasında yaşamın insan için hazırladığı süprizler ve mücadeleler gizli.Ali Arif Ersen 1958 İstanbul doğumlu İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim ve gravür atölyelerinden mezun oldu. Ersen, resim çalışmalarının yanı sıra ağırlıklı olarak yolunu fotoğraftan yana çizdi. Çünkü fotoğraf, yolculuklarında onu heyecanlandıran kentleri kaydedebilmesi ve o kenti yorumlayabilmesi için seçtiği bir yoldu. Resim ve fotoğraf çalışmaları, yurtiçinde ve yurtdışında gerek bireysel gerek toplu sergilerde yer aldı. Ersen''in resim ve fotoğraf tekniklerinin karışımından oluşan biçem anlayışı ABD''deki, Arjantindeki ve Kuba''daki çalışmalarının örneklerini kapsayan fotoğraf albümünde yayımlanmıştır; "Tres Americas". Tomris Uyar''ın "Güzel Yazı Defteri" adlı uzun öyküsünün özel resimleri de sanatçı tarafından hazırlanmıştır. Tres Americas sergisini "Sarajevo" sergisi takip etmiştir. Milli Reasürans Sanat Galerisi''nde 2006 yılında gerçekleşen bu sergiden sonra 2007 yılında yine aynı galeride "Masallar serisi" sergilendi.Argun Okumuşoğlu 1955 İstanbul doğumlu. 1982''de, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Resim Bölümü, Özdemir Altan Atölyesi''nden mezun oldu. Bugüne kadar 17 kişisel sergi açtı, birçok karma sergide yer aldı. Son sergisi geçen yıl Küba''nın başkenti Havana''daki Oswaldo Guayasamin Sanat Galerisi''nde gerçekleşti. Kübalı sanat eleştirmeni ve küratör Prof. Antonio Fernandez Seone, "Işığın, renklerin, çizgilerin, yüzeylerin, karakter ve dramatik atmosferlerin şairi" diye tanımladığı Argun Okumuşoğlu''nun resimleri için "Geçen yüzyılın sanat tarihinde önemli rolleri olan çağdaş sanatçılara referanslarla dolu, yeni, erotik ve coşkun ekspresyonizm içeriyor" diyor. Argun Okumuşoğlu resim ve heykel çalışmalarını İstanbul''da sürdürüyor.

Sergi 6 Mayıs - 26 Mayıs tarihleri arasında Galeri G-art’ta gezilebilir.
Sanat
Takvim
<<Mayıs 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.