Sanat

"Sınırlar Yörüngeler 3" Sergisi Açıldı

Tarih: 12 Mayıs 2008
Siemens Sanat’ın Türkiye’de güncel sanatın genç yeteneklerini keşfetmek amacıyla geçtiğimiz yıl başlattığı ve bu yıl ikincisini düzenlediği "Sınırlar Yörüngeler" yarışması sonuçlandı.

Yarışmada yapıtları sergilenmeye hak kazanan genç sanatçıların ilk kısmına ait çalışmalar, 06 Mayıs - 13 Haziran 2008 tarihleri arasında "Sınırlar Yörüngeler 03" adlı sergide sanatseverlerle buluşuyor. Sergide, Fulden Aran, Sadık Arı, Mehmet Dağ, Alpaslan Karaaslan, Hacer Kıroğlu, Deniz Üster, Burcu Yağcıoğlu, Esra Yeşildağ, İlke Yılmaz isimli genç yeteneklerin çalışmalarına yer veriliyor.

Alan gözetmeksizin tüm lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olan yarışmanın sonucunda düzenlenen Sınırlar Yörüngeler 03 sergisinde yer alan çalışmaların çoğu resim, yerleştirme ve videodan oluşuyor.

Siemens Sanat küratörlerinden Mürteza Fidan, özellikle 90’ların ikinci yarısından sonra her küresel ekonominin kendi varlığını karşılayacak kültür politikaları geliştirmesinin sergi konseptinin çıkış noktası olduğunu belirtiyor. Bunun yeni bir paradigma olduğunu söyleyen Mürteza Fidan, “Her paradigma bir merkezin dağılmasına ve yeni merkezlerin oluşmasına yol açar. Her yeni merkez birçok çelişkiyi ve çatışmayı kendi bünyesinde barındırır. Yeniden yapılanmak için yıkıma da hazır olunmalıdır” diyor.

Türkiye’nin, küreselliğin hem ekonomik hem de kültürel lojistiğinin en önemli ağırlık merkezlerinden biri olduğunu belirten Mürteza Fidan, modernliğin toplumsal gerçekliğinin karşılığının olmadığı ülkemizde, bu kavramın kültürel kaidelerinin çökmesiyle oluşan çoğul temsillerin yarattığı homojenlikteki yırtılmalarla karşı karşıya bulunulduğunu söylüyor.

Mürteza Fidan, “Diğer yandan teknolojideki baş döndürücü gelişmelerin yaşam tanımı olarak yansıdığı gündelik hayat, insan ilişkilerinin doğrudan yaşanmadığı ama yerlerini heyecan verici temsillere bırakarak uzaklaştığı bir başka toplumsal yırtılma olarak karşımıza çıkmakta” diyor.
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.