Sanat

Fantazyalar

Tarih: 12 Mayıs 2008
Gülseren Kayalı’nın, 35. kişisel resim sergisi, “Fantazyalar” 13 Mayıs 2008 Salı günü, saat 18.00’de İş Sanat İzmir Galerisi’nde açılıyor.

Sanatçı, son sergisinde soyut - fantastik ağırlıklı yaklaşık 30’ a yakın eserini sergileyecek.

İstanbul’da 1948 yılında doğan Gülseren Kayalı, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi) Devrim Erbil Resim Atölyesi ve Sabri Berkel Gravür Atölyesi’nden mezun oldu. Sanatçı hali hazırda yaşamını ve çalışmalarını Ayvalık’daki atölyesinde sürdürüyor.

Özkan Eroğlu, Gülseren Kayalı’nın resimleri ile ilgili şunları söylüyor: "Onu tanıdığım zaman, geçmişinde, içine girip, çıktığı resimsel üslup tanımlarını bilmiyordum, fakat görüngülerin izafiyeti açısından genel bir dil altında fantastik bir resme ilişik olduğu çok açıktı. Aslında kendisi de fantastik biri bence. Ne zaman, ne yapacağı hiç belli olmayan, ansızın bir anda yörünge değiştiriveren bir kimlik tanımında ve cesaretinde. Fantastik olmak, onun birikimli birey psikolojisi ve sosyolojisi ile de çok ilgili. Yaşamla ilgili gerçeklere dönük, o denli bağımlı gerekçeler sunmasını bildiğinden, ister istemez gerçek ve gerçek dışı arasında, kendine en uygun olan yapının ‘fantastik boyut’ olduğu da rahatlıkla ifade edilebilir.

Tüpten çıktığı haliyle renkleri kullanmaktan kaçınmayan G.Kayalı, belki de bu davranışıyla saf ve ilksel hallerin oluşturduğu felsefi dokümanlara ne denli yakın durduğunu ve yakın durulması gerektiğini de gözler önüne getirmiş oluyor. Haller üzerinde, iz sürmekten yana olan bir benlik ve aslında dünyaya bir çeşit, bu yolla baş kaldırmak... Reaksiyon almak ve vermek onun işi. Alıyor, veriyor alıyor, veriyor... Bunu sürekli yapıyor, bundan besleniyor G. Kayalı. Bütün bunlar, bir çift sevgilinin birbirine yaptığı kurlardan farklı değil. Onun resimlerine bakanlar her an, her şeyi, yaşama dair bir gerçekliği görür, kanımca."
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.