Sanat

Bu heykellere dokunun

Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: NTVMSNBC Yazan: Yasemin Arpa


Heykeltraş Nadia Arditti, ‘Küresel Uyarı’, ‘İyimserlik’ ve ‘Deniz Aşkı’ temalı heykellerini 6 Mayıs - 7 Haziran tarihleri arasındaTerakki Vakfı Sanat Galerisi’nde sergileyecek...

Heykelde bireyselden evrensele doğru bir yolculuk izlediğini söyleyen Nadia Arditti, “Kişisel olarak söylemek istediğimi söyledim. Şimdi heykellerim yavaş yavaş dünya sorunlarından da etkileniyor” dedi.

Heykelleri Çin’den Belçika’ya çok sayıda ülkede sergilenen Nadia Arditti, yeni sergisinin açılışı öncesinde NTVMSNBC’ye çalışmalarını anlattı.

Yalınlaşmak İstiyorsunuz, Hayat da Böyle 
“Yeni sergide formlar giderek daha yalın ve soyuta doğru gidiyor” diyen Arditti, ilk resim sergisini 1975 yılında ilk heykel sergisini 1994’te açmıştı. Arditti, resimle başladığı sanat yolculuğunda bugün geldiği noktayı şu sözlerle anlatıyor:

“Heykel, benim için doğru bir seçim. Resim yetersiz geldi bana. Resim, çerçeve ile limitli, sınırlı oluyor. Heykel 3 boyutlu ama 4. bir boyutu da var heykelin. O da dokunarak oluşuyor. Heykel yalnız göze hitap etmiyor. Az detayla duygu verebiliyorsunuz heykele. Yapmak istediğim de bu zaten. Bu kolay birşey değil. Önce detayla uğraşıyorsunuz; sonra detaydan kurtulmak istiyorsunuz. Hayat da böyle. Yaşadıkça detaylardan kurtulmak, yalınlaşmak istiyorsunuz. Hayat da böyle”.

Yeni Heykellere Alışmak Zaman Alıyor
Farklı temaları işleyen ve çalışmalarında giderek soyuta yönelen sanatçı, insanların yeni çalışmalara alışmalarının zaman aldığını söylüyor:

“Bir iki sene gördükten sonra yeni heykellere ancak alışıyorlar. İnsanlar sizin bir sitilinize alışıyor ve daha önce yaptığınıza alışıyor. Daha çok ‘Sen ve Ben’ ile ‘Ayışığı’ serisini istiyorlar”.

Arditti’nin, “Küresel Uyarı”nın üzerine “İyimserlik” koyarak oluşturduğu yeni çalışmalarını da sergileyeceği Terakki Vakfı Sanat Galerisi’ndeki sergi, Pazar ve Pazartesi günleri dışında 11.00 ve 19.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Heykellerin fiyatları ise 2 bin 500 YTL’den 35 bin YTL’ye kadar değişiyor... 

Özgeçmiş
1948 yılında İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta ailesiyle birlikte İsviçre’ye yerleşti. Eğitimini İsviçre’de tamamladıktan sonra resim yapmaya başladı daha sonra heykele yöneldi. Taş, ahşap ve bronz heykellerinde kadın figürleri, doğa ve denizi işledi. Mum eritme tekniği ile dökülen bronz heykellerin patinaların kendi özel metoduyla atölyesinde gerçekleştiriyor. Birçok eseri Türkiye, İsviçre, Fransa, Belçika, İspanya Çin, USA ve İngiltere’deki sanatseverlerin özel kolleksiyonlarında yer alıyor.

- Özel Kolleksiyonlar: HSBC Bank Istanbul ve UBS Bank Cenevre.
- 1994’te “Marie du XII. Art Salon des Peintres et Sculpteurs Contemporains" sergisinde Madame Bernadette Chirac’a takdim edildi.
- 2003’te Londra’daki “Cass Business School , City of London/İş Yönetimi Okulu” için yaptığı “Yükselen Kanatlar” adlı heykelin maketiyle, okulun açılışında Kraliçe Elizabeth II’ye takdim edildi.
- 2003’te, Trakya Üniversitesi bünyesinde açılan Edirne’deki Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ne “Destek” adlı bronz heykeli yerleştirildi.
- 1978 yılından beri İstanbul’da yaşıyor ve Sanayi Mahallesi’ndeki atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Anıt Heykelleri
1997 - ‘Rüzgar’, Bronz Heykel, Ataşehir Emlak Bank Konutları, İstanbul
2000 - ‘Yükselen Ateş’, Bronz Heykel, Türkiye Musevileri 500. yıl Vakfı Müzesi, İstanbul (Birinci dünya savaşı ve kurtuluş savaşı sırasında ölen Türk Musevi şehitlerin anısına)
2003 - ‘Yükselen Kanatlar / Soaring Wings’, Bronz Heykel, Cass Business School avlusu, Londra (Bu heykel Türkiye’de yapılıp Londra’ya yerleştrilen ilk heykeldir. Heykelin açılışını Londra büyükelçisi Sayın Akın Alptuna ve Cıty Üniversitesi’nin rektörü Sayın David Rhind yaptı).
2004 - ‘Dayanışma’, Bronz Heykel Projesi, Or-Ahayım Hastanesi Bahçesi, Balat, İstanbul
2005 - ‘Dayanışma’, Bronz Heykel Açılışı, Or-Ahayım Hastanesi Bahçesi, Balat, İstanbul
2006 - ‘Soaring Spirit’ (Yükselen Ruh - 210x 225x 96 cm) adlı anıt heykeli Diana Padelford Binkley anısına West Sound , Orcas Island. Washington Eyaletinde aile malikanesine Haziran 2006 da yerleştirildi, açılışı Ağustos 2006 da yapıldı.

Yayınlar
1996 - ‘Heykeller ve Sanal Görüntüler’ (Maggie Danon ile)
2000 - Kadının Öyküsü - Meleğin Öyküsü
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.