Sanat

Setenay Alpsoy Resim Sergisi

Tarih: 19 Mayıs 2008
Çağdaş Türk figür resminin genç kuşak temsilcilerinden Setenay Alpsoy, ilk kişisel sergisi ile 22 Mayıs 2008 tarihinde Evin Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yüksek lisansına devam eden Setenay Alpsoy’ un sergisinde binaların panoramik olmayan cephelerinin her biri, ressamın içinde yaşadığı kentin, İstanbul’un değişik ve özellikle ressamın kendi yaşantısıyla ilintili kesimlerinin suretleri olarak karşımıza çıkıyor.

Setenay Alpsoy’ un ilgisi, figür resmi geleneğini sürdüren bir atölye eğitiminin ardından, İstanbul’ un değişen yüzüne, binalara ve bunların oluşturdukları bütüne yönelmiş. Peyzaj denemelerine 2003 yılında başlayan sanatçının resimlerinin ilk toplu gösterimi bu sergiyle gerçekleşiyor. Sergilenen resimler ilk bakışta “kent peyzajları” olarak algılanıyor. Ancak, gerek aldığı figür resmi ağırlıklı eğitim, gerekse kendi ruh halinin etkisiyle çalışmalarında ressamın, ‘binaları’ birbirlerinden farklı birer figür ve karakter olarak ele aldığı söylenebilir. Uzun uzun bakıp huzur bulunan manzaralar olmaktan uzak, şehrin karmaşık estetiğini gözler önüne seren resimlerinde Setenay Alpsoy, peyzaj resmini farklı bir açıdan yeniden yorumluyor. Çoğu insana çirkin gelebilecek bu görünümler, aslında her gün gördüğümüz ancak kanıksanmış ve dikkatten çıkmış ayrıntılar olarak tuvallerde izleniyor.

Gözlemlediği ve kendisinin de içinde yaşadığı bu alanlarda, sokakların boşluğu ve sessizliği dikkat çekiyor. Resimlerde, sokakların kalabalık hallerine rastlanmıyor. Uydu antenleri, sokak lambaları, elektrik direkleri gibi unsurlar, insanın varlığını hissettiren ayrıntılar olmalarının yanı sıra bulundukları çevre ile oluşturdukları tezatla ressamın dikkatini çeken en önemli noktaları oluşturuyor.

Resimlerini açık-koyu alt yapısı üzerine inşa eden sanatçı, ışık-gölge ile desteklediği bu altyapıya ‘renk’ öğesini de ekleyerek istediği atmosferi ve yorumu yakalamaya özen gösteriyor. Pentür geleneğine dayalı çalışmalarında üç boyutu, ışık-gölge birlikteliğinde yakalıyor. Türk peyzaj resminde fazla rastlanmayan ‘strüktür’ öğesini de resmine katmaya özellikle gayret ediyor.

Setenay Alpsoy’ un sergisi, 22 Mayıs – 12 Haziran 2008 tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi’nde görülebilir.
Sanat
Takvim
<<Mayıs 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.