Sanat

“Görüntüsü biraz itici, tadı biraz acıdır”

Tarih: 19 Mayıs 2008
Şevket Sönmez’in yeni yapıtları "Sıcak Enjeksiyon" başlığı altında x-ist’te 15 Mayıs - 14 Haziran 2008 tarihleri arasında görülebilir.

Sönmez’in Sıcak Enjeksiyon’da yer verdiği yapıtları, gelişim ilhanımını hücre teknolojisinden alan endüstriyel üretimin tıpla birlikte, gerek "doğal" gerek "tasarlanmış" olanın kavramsal zıtlıklarıyla bilenen "insan doğasını devşirme" sürecinde yok sayılsalar da onun kaçınılmaz figürleri olmuş tesadüfleri, artıkları, fazlalıkları ve eksikleri konu alır. Sanatçı çalışmaları için şöyle der:

“İnsan teni ve metal nesnelerin paradoksal ilişkisini izlerken ağır bir tecrübe bedenimin bir kısmını metale dönüştürdü.
Kırılgan varlığımızı sonlandıran, dönüştüren kurşunlar şarapnel parçaları, araba kaportalarının hammaddesi bu sefer bedenimde olumlu bir anlam kazandı.

Farklı organizmaların çatışarak bütünleşmesi ne kadar ilgi çekiciyle biyolojik varlığımızla teknoloji ve endüstrinin ilişkisi de o denli ilgi çekici.

Hayat bir sıcaklık halinde ve mecrası belirsiz bir yöne akıp gitmekten, akıştan ibaret. Hastalanmayı, ölmeyi istemiyoruz. Maliyeti artıran üretimi zorlaştıran artıkları, defoları istemiyoruz. Defolu kablolar, ayakkabı; doğum anında çöpe atılan canlı hücreler artı yirmi sene ömür haline geliyor. Naif bir gerçekçilik barındıran bakış açıları istenmeyen şeylerde canlılık aramaya daha yatkın olabilir. Uyumlu olan burada artık işe yarayan, olmazsa olmaz, seni ve her şeyi daha iyi yapandır. Eğer amacın sonsuza kadar yaşamaksa sana bu şansı sunan mucize iksirdir.

Görüntüsü biraz itici tadı da acıdır”.

Şevket Sönmez (1978, Plovdiv)
Sanatçı, lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi’nde Resim Bölümü''nde aldıktan sonra yüksek lisansını tamamlamıştır. x-ist’teki ilk kişisel sergisini doğaya alternatif kurulan yaşam alanının doğayla çatışmalarını kişisel tarihi üzerinden incelediği yapıtlarını "Tayga"da, 2006’da ise metal ve ten arasındaki zıtlaşan öldürücü ve vazgeçilmez bir birlikteliği konu alan yapıtlarını Çarpışma sergisiyle sundu. Sönmez, yeni yapıtlarını, Sıcak Enjeksiyon adlı sergisinde izleyiciyle buluşturuyor.
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.