Sanat

Gavur Mahallesi fotoğraf karelerinde

Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Evrensel
Müjgan Arpat’ın Diyarbakır’da Ermeni kültürünün izlerini aradığı “Gavur Mahallesi-Kalanlar/Gelenler” isimli sergisi, Karşı Sanat Çalışmaları’nda sanatseverlerle buluştu.

Sergi, Müjdan Arpat’ın son beş yıldır Diyarbakır’ın Gavur Mahallesi’ni (Hançepek Mahallesi) karış karış gezerek çektiği fotoğraflardan oluşuyor. İki bölüm halindeki serginin “Kalanlar” bölümünde; dönemin “Gavur Mahallesi”nde yaşayanlardan günümüze kalan bir avuç Ermeni, Süryani ve Keldanilerin yaşadığı mekan ve yapıların izi sürülüyor. “Gelenler” bölümünde ise zorunlu göç nedeni ile mahalleye yerleşen, çatışmalı dönemin izlerini taşıyan yoksul Kürt ailelerinin yaşamından kesitler ve portreler yer alıyor. 300 fotoğrafın yer aldığı sergi, Türkiye’nin tarih sayfalarına farklı bir pencereden bakıyor. Arpat’ın fotoğraflarındaki porte üzerine yaptığı çalışmalar ve belgesel tarzının hakim olduğu fotoğraflar, bir dönem yaşanan tarihi gerçekleri günümüze taşıyor.

Arpat’ın fotoğraflarıyla Latin Ermeni Katolik Kilisesi’nin bir harabeyi andıran bugünkü hali, Ermeni olduklarını yıllar yılı gizleyen ailelerin yaşadıkları ve Ermeni Protestan Kilisesi yıkıntılarına yerleşen Kürt ailelerinin dramı gözler önüne seriliyor. Fotoğraf karelerine yansıyan acı ve çaresizlikler, tarihin sayfalarında yer alan dramı ortaya koyuyor.

“Hepimiz Hrant Dink’iz” fotoğraf albümünün de fotoğrafçılarından olan Müjgan Arpat’ın “Gavur Mahallesi- Kalanlar/Gelenler” başlıklı sergisi 14 Haziran’a dek Karşı Sanat Çalışmaları’nda izlenebilecek. Serginin Evrensel Basım Yayın tarafından yayımlanan kitabının geliri ise Hrant Dink Vakfı’na bağışlanacak.
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.