Sanat

Ünlü sanatçıdan insanlık halleri

Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Milliyet
Ünlü fotoğraf sanatçısı Martin Parr, ‘an’ı yakalama konusundaki başarısıyla, fazlasıyla ‘tanıdık’ olanı, alışılmadık bir tarzda ve bolca ironiyle aktarmasıyla tanınıyor. Parr, fotoğrafında mizah yaparken ciddiyeti de elden bırakmıyor.

1994’te dünya fotoğrafının kilometre taşı olan Magnum Photos’a asil üye olarak kabul edilen Parr’ın, 156 eserinden oluşan “Assorted Cocktail” adlı retrospektif sergisi, 30 Ekim’e kadar santralistanbul’da izlenebilecek. 

Günlük hayatın olağan sahnelerini kendine has üslubuyla, farklılaştırarak fotoğraflarına taşıyan ve renkli fotoğrafın önemli ustalarından biri olarak tanımlanan Martin Parr, Santralistanbul’da...

1994’te dünya fotoğrafının kilometre taşı olan Magnum Photos’a asil üye olarak kabul edilen Parr’ın, 156 eserinden oluşan “Assorted Cocktail” adlı retrospektif sergisi, 30 Ekim’e kadar Santralistanbul’da izlenebilecek.

Dünyaca ünlü İngiliz fotoğraf sanatçısı, sergisinde başlıklar altında kendi fotoğrafının tarihini anlatıyor. Fotoğrafta renk ve mizah denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Parr, sergide “Son Tatil”, “Bıkkın Çiftler”, “Küçük Dünya”, “İngiltere’yi Düşünmek”, “Almanya’yı Düşünmek”, “Telefon Projesi”, “Knokke le Zoute”, “Glasgow”, “Meksika”, “Lüksemburg” ve “Sağduyu” başlıkları altında topladığı fotoğraflarında, toplumsal eleştiri ve hiciv yapıyor.

İronik yaklaşım
‘O’ anı yakalama konusundaki başarısını tüm fotoğraflarında sürdürürken, sosyal sınıf çatışmalarını, popüler kültürün izlerini, hem avamı hem de lüksü, fazlasıyla ‘tanıdık’ olanı, alışılmadık bir tarzla ve bolca ironiyle aktarıyor.

Parr, sergisinde son yıllardaki merakını da gösteriyor: Sinema. Parr’ın, Türkiye’deki ilk kapsamlı sergisinde fotoğraflarının yanı sıra iki videosunu da izleme şansı buluyoruz.

Son yıllarda fotoğraflarını moda ve reklam sektöründe de kullanan 1952 doğumlu Martin Parr, 1980’li yılların başında orta sınıf İngiliz yaşam biçimini yansıtmayı hedefledi.

Kendisi de orta sınıf bir aileden gelen Parr, içinde bulunduğu toplumu son derece çarpıcı bir gözlem gücüyle aktardı. 1994’te Türkiye’de de bir çalışma yapan Parr, 1995 yılında yayımlanan “Küçük Dünya” adlı kitabında Efes, Pamukkale ve Kalkan gibi tarihi yerleri yansıttı.

Belgesel dışında
Her ne kadar Magnum fotoğrafçısı da olsa onu Magnum’un gelenekselleşen belgesel fotoğraf tarzının dışında tutabiliriz. Magnum için bir dönüm noktası olan Parr, fotoğraf anlayışıyla Magnum’dan uzak, ancak, ortaya koyduğu eserlerle bir o kadar yakın bu dünyanın en önemli fotoğraf ajansına.

Parr’ın Magnum fotoğrafçılarından farkı, fotoğraf makinesini olağana ve bilinene yöneltmesi. Oysa köklü bir belgesel fotoğraf geleneğine yaslanan Magnum Photos’un fotoğrafçıları, pek çok ülkede, egzotik topraklarda ulaşılması, görülmesi zor yerleri önümüze getirdi. Hatta birçok risk aldılar, kimileri ise hayatlarını yitirdi.

Oysa, Parr’ın fotoğraflarına baktığımızda fazlasıyla tanıdık imgelerle, görüntülerle karşılaşıyoruz. O bize uzaktakileri, ‘gizli’yi değil aleni olanı gösteriyor. Bildiklerimizi görüyoruz Parr’ın fotoğraflarında. Ama, öte yandan fotoğraflarının güçlü kurgusu, üzerimizde yarattığı etki ve oluşturduğu farkındalık, mizahının altında yatan ciddiliğiyle de tipik bir Magnum fotoğrafçısı Martin Parr.

Açık havada bile flaş
2004’te Galler Üniversitesi Newport Kampusu’na fotoğraf profesörü olarak davet edilen ve yine aynı yıl Rencontres d’Arles’ın konuk sanat yönetmenliğini üstlenen Martin Parr’ın fotoğraflarının en belirgin özelliklerinden biri de flaş kullanışı.
Açık hava fotoğraflarında bile flaş kullanarak ve öznesine yakın durarak adeta bir ‘anı fotoğrafı’ duygusu yaratıyor Parr. Santralistanbul’un ilk kapsamlı solo sergisi olan “Assorted Cocktail”, fotoğraf dünyasının bu aykırı ve ilginç kişisini tanımamızı sağlıyor. ‘İnsanlık hallerimiz’e dair olağanüstü mizahla dolu anları görmek için kaçırılmayacak bir fırsat.
Sanat
Takvim
<<Ekim 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.