Sanat

Hicaz Demiryolu fotoğrafları Haydarpaşa Tren Garı’nda...

Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi


Hicaz Demiryolu’nun 100. yılı Fotoğraf Sergisi, Hicaz Demiryolu’nun açılışının 100. yılı kutlamaları çerçevesinde İBB Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları ve Albaraka Türk Katılım Bankası’nın işbirliğiyle 1-14 Eylül 2008 tarihleri arasında Haydarpaşa Tren Garı’nda ziyaretçileriyle buluşacak.

Hicaz Demiryolu’nun geçmişi ve bugünü temasında hazırlanan sergide; İstanbul’dan Anadolu’ya, Bağdat ve Şam’dan kutsal kentler Mekke ve Medine’ye kadar uzanan ve tüm dünyada hayranlık uyandıran 100 yıllık tarihindeki değişiminde eski ve yeni fotoğraflarına yer veriliyor. 1 Eylül 1908 tarihinde açılan Hicaz Demiryolu projesinin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleşecek sergi, yolculukların başlangıç ve bitiş noktası olarak kabul edilen Haydarpaşa Garı’nda düzenlenmesi açısından da ayrı bir önem taşıyor.Serginin hazırlanmasında katkılarını esirgemeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, 100 yıl önce Doğu ile Batı’yı birbirine yakınlaştırmayı amaçlayan Hicaz Demiryolları projesinin, Doğu ve Batı arasında köprü olan İstanbul’da ortaya çıktığını belirtti. ”Hicaz Demiryolu, kutsal toprakların Harem’i ile İstanbul’da ki Harem’i bağlayan tarihi demiryolu hattının adıdır. Bu serginin iki kıtanın, iki medeniyetin kavşak noktası olan Haydarpaşa Tren Garı’nda açılmış olmasının büyük bir anlamı vardır.”

Yaklaşık 15 yıldır fotoğraf sanatı ile ilgilenen ve sergide kendi fotoğrafları da yer alan Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Adnan Büyükdeniz, sergiye ilişkin şunları söyledi: “Hicaz Demiryolu fotoğrafları projemiz yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da büyük ilgi topluyor. Kanada, Amerika, İngiltere ve İsrail gibi ülkelerden çalışmamıza yönelik bu alaka sadece kitap talepleri ile sınırlı kalmadı, fotoğraf sergisinin yurtdışında da sergilenmesine yönelik talepler alıyoruz. Bizim için büyük bir mutluluğa neden olan bu ilgiden yola çıkarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’nın daönemli destekleri ve işbirliği ile tarihimizin en önemli projelerinden birini değerli sanatçıların objektifinden fotoğrafseverlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Albaraka Türk’ün fotoğraf arşivinden faydalanılarak hazırlanan Hicaz Dermiryolu’nun 100. Yılı Fotoğraf Sergisi 14 Eylül 2008 Pazar gününe kadar Haydarpaşa Tren Garı’nda ziyaret edilebilir.
Sanat
Takvim
<<Ekim 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.