Sanat

Kesişme III

Tarih: 8 Eylül 2008
x-ist, sezonu yeni mekanında Keşisme III ile açıyor. Sait Mingü, Cem Dinlenmiş ve Maksut Aşkar’ın yapıtlarının yer aldığı sergi 18 Eylül - 18 Ekim 2008 tarihleri arasında görülebilir.

x-ist, sanatın yarınına damgasını vuracak genç sanatçıları izleyiciyle buluşturma hedefiyle sanat ortamındaki ayrıcalıklı duruşunun beşinci sezonunu yeni mekanında kutluyor. Sergilerin çok daha cesur ve deneysel olma amacına uygun yeni mekânda sezonun ilk sergisi Kesişme III’le x-ist Sait Mingü, Cem Dinlenmiş ve Maksut Aşkar’ın yapıtlarını ağırlıyor.

Ressam Sait Mingü''nün İstanbul’daki ilk kişisel sergisindeki çalışmaları beyazperdeden tanıdık figürlerden oluşuyor. Sergi adı "DNIWER" ve başrol isimlerinin tersten okunuşundan oluşan yapıt adları, figürler ve sergi içeriği hakkında izleyiciye verilen bazı ipuçları.

Yapıtları dışavurumculuğun yanı sıra, figürü bellekte oluşturan en keskin ayrıntıyı yakaladığı anda resmettiği sahneye sadakatini sonlandırıp, izleyiciyi bitmemişlik hissiyle baş başa bırakan nitelikte.

Serginin diğer genç sanatçısı, karikatür ve illüstrasyonlarıyla adından sıkça söz ettirmiş olan Cem Dinlenmiş. Dinlemiş''in Kesişme III''de yer alacak tuvallerindeki biçimsel kurgu minyatür geleneğini anımsatan yapıda. Yapıtlarında yer verdiği "sürdürülebilir savaş", "sürdürülebilir göç" gibi sosyal konular asi bir absürditeye bağlı öğelerle ile illüstratif bir anlatım dilinde sunuluyor.

Farklı disiplinlerde üretim yapan genç sanatçıları ilk kişisel sergilerini bir araya getiren Kesişme sergilerinin üçüncüsünde iki genç ressamın yeni yapıtları ilk kez sanat ortamına tanıtılırken, ünlü lezzet tasarımcısı Maksut Aşkar''ın CMYK konsepti çerçevesinde oluşturduğu lezzet işlerini ilk kez gerçekleştirdiği enstalasyon çalışmasıyla izleyiciye sunulacak.

Sergi boyunca Aşkar’ın lezzet unsurlarının çarpıcı görselliklerini konu alan fotoğraf projesi de görülebilecek.
Sanat
Takvim
<<Ekim 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.