Sanat

Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları turizme kazandırılıyor…

Tarih: 3 Ekim 2005 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, gazetecilerle birlikte Edirnekapı''daki Bizans Dönemi''ne ait Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları''nda yapılan restorasyon çalışmalarında incelemelerde bulundu. Gezide Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yürütme Kurulu Başkanı-Gazeteci Nuri Çolakoğlu, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Turizm Atölyesi Başkanı Mimar Tülin Ersöz ve Fen İşleri Daire Başkanı Yunus Balta da yer aldı.

Bizans döneminin ayakta kalan tek sarayı olan Tekfur sarayı''nda restorasyon çalışmaları hakkında proje Müdürü Dr. Şirin Akıncı''dan bilgiler alan Başkan Kadir Topbaş, çok kültürlü bir şehir olan İstanbul''da Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden dünya çapında birçok eserin yer aldığını belirterek, bu eserleri yeniden ayağa kaldıracaklarını söyledi.

İstanbul''un ''2010 Yılı Avrupa Kültür Başkenti'' adaylığı için de bu mirasların korunmasının önemine işaret eden Mimar Topbaş, "Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları çok önemli yapılar. Bu eserleri restore ederek dünya turizmine kazandıracağız. Ayrıca Yavuz Selim ve Fatih Camileri gibi ecdadımızın eserlerini de ihya ederek gelecek nesillere aktaracağız ve bu eserlerle dünya turizminden ciddi bir pay alacağız" dedi.

''Anemas zindanları barış ve hoşgörünün sembolü olacak…''
Daha sonra beraberindekilerle Anemas Zindanları''nı gezen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bizans döneminde ''soylu zindanı'' olarak kullanılan 5. yüzyıldan kalma Anemas Zindanları''nın restorasyonun ardından açık müze ve sanat galerisine dönüştürülerek dünya turizmine kazandırılacağını belirtti.

Topbaş, "Yorgun duvarlarında yüzyılların acısını taşıyan bu zindan, artık kültürün, barışın ve hoşgörünün merkezi olacak. İstanbul''da turizm deyince bugüne kadar akla hep Eminönü ve Sultanahmet''in geldi. Dünyada örneği olmayan bu eserler İstanbul''u alternatif turizmin merkezi yapacak" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Fatih İlçesi''ndeki birçok tarihi eseri restore ederek İstanbullulara kazandırdığını vurgulayan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de bu hizmetlerden dolayı Başkan Kadir Topbaş''a teşekkür etti.
Sanat
Takvim
<<Ağustos 2021>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.