Sanat

Çizgiler, Renkler ve Tonlar

Tarih: 27 Mart 2007


İstanbul Fotoğraf Merkezi içinde yer alan Leica Galeri’de, 05 Nisan – 26 Mayıs 2007 tarihleri arasında, Rüstem Batum’un “Çizgiler Renkler ve Tonlar” başlıklı fotoğraf sergisi düzenleniyor.

Dünyanın yedi önemli şehrinde yer alan ve dünyanın en saygın fotoğrafçılarının eserlerinin sergilendiği Leica Galerilerinin sekizincisi, İstanbul’da efsane fotoğrafçı Sebastião Salgado’nun ‘INDIA’ sergisi ile 1 Şubat 2007’de kapılarını açmıştı.

Dünyanın en prestijli fotoğraf galerilerinden biri olarak kabul edilen Leica Galeri İstanbul’da 5 Nisan – 26 Mayıs 2007 tarihleri arasındaki ikinci sergide yer alan isim Rüstem Batum.

Rüstem Batum yıllarca dünyanın en büyük ve önemli fotoğraf ajanslarından SİPA Press için çalıştı. ABD’de ve Avrupa’da dergilerde kapak olarak yayınlanan fotoğraflarının yanı sıra plak kapakları, reklam ve basın fotoğrafları da çekti. Uzun yıllar fotoğraf çeken Rüstem Batum televizyon programları ve belgesel çekimleri yüzünden bir süre ara verdiği fotoğrafa geçtiğimiz yıllarda geri döndü.

Rüstem Batum’un “Çizgiler, Renkler ve Tonlar” adındaki bu sergisinde 3 ayrı bölümde 30 yıllık kariyerinden renkli ve siyah beyaz eserleri izlenebilecek.

Tonlar
Fotoğrafta anlatımın vuruculuğu için, aydınlığın (ışığın-enerjinin) varlığı kadar, karanlığın (hiçliğin - yokluğun) ağırlığı da önemli bir koşuldur. Yaşam - ölüm ikilemi gibi, siyah - beyaz ikilemi, çoğu zaman çok daha çarpıcı bir anlatım olanağı verir. Tonlar bölümü , şehirlerin ıssızlığından, mitinglerin coşkusuna kadar, çok geniş bir yelpazede, renklerden arınmış görüntülerin etkisini öne çıkartan, dünyanın farklı ülkelerinde çekilmiş siyah beyaz fotoğraflar serisi.

Çizgiler
Çizgiler bölümündeki fotoğraflar, sokaktaki sıradanlıktan sıyrılan, farklı bir Osmanlı- modern Türkiye kontrastını belgeleyen görüntüler serisi.Minarelerin saf çizgileri ile, çok farklı bir bakışla, modern mimarinin beton, mermer ve metal ağırlıklı çizgilerinin yanyana getirilmesinden oluşan fotoğraflar.

Renkler
Renkler bölümündeki fotoğraflar, farklı zamanlarda, Sydney’den Venedik’e, CapeTown’dan NewYork’a dünyanın farklı kentlerinde çekilen ve o kentin değişik mevsimlerdeki renklerini ve ışıklarını ve insanlarındaki farklılıkları yansıtan fotoğraflardan oluşuyor.

Rüstem Batum
İstanbul’da doğdu. Saint Joseph Lisesini bitirdi. Brüksel’de IAD ( Institut des Arts de Diffusion) un Sinema-TV yapımcılık ve yönetmenlik bölümünden mezun oldu. Zoom Yapım’ı kurdu,yapımcı – yönetmen olarak 100 ü aşkın reklam filmi çekti. Los Angeles’a yerleşti, UCLA’da profesyonel stüdyo fotoğrafçılığı ve tiyatro eğitimi aldı. ABD’de 5 yıl süreyle hem SİPA Press için fotoğrafçı olarak çalıştı hem de reklam ve plak kapakları çekti. Fotoğrafları elliyi aşkın ülkede dergi ve gazetelerde yayınlandı. Türkiye’ye döndükten sonra “İki Ters Bi Düz Laflar” ve “Halamın Stand Up’ları” adlı stand-up komedileri yazdı ve oynadı. “İki Ters Bi Düz Laflar” ile Avni Dilligil Tiyatro Ödülü’nü kazandı. Milliyet Gazetesi’ndeki yazılarının derlendiği “Rugan Ayakkabılı Hipopotam” adlı kitabı yayınlandı. “Rüstem Batum Show”, “Rüstem Batum’la 360 Derece”, “Rüstem Batum’la Söylenmeyenler” isimli TV programlarını hazırladı ve sundu. Bu programlar “En İyi Talk Show” ve 2004 yılında da Çağdaş Gazeteciler Derneğinin “En İyi TV Programı” ödüllerini kazandı. Yapımcı - yönetmen olarak dünyanın önemli 8 şehri ile ilgili “Rüstem Batum’un Gözüyle” adlı belgesel serisini yaptı. 2003 yılında yapımcı - yönetmen olarak İstanbul, Newyork ve Londra’da da gösterilen “Hangi Kıbrıs” belgeselini çekti. Son yıllarda televizyon çalişmaları yüzünden yavaşlattığı fotoğraf çalışmalarına tekrar ağırlık verdi. Türkiye’deki ilk sergisini Ekim 2006’da 25. TÜYAP Kitap ve Sanat Fuarı’nda açtı.

Leica Galeri Hakkında
Leica markasının oluşturulmasında mühendisler ve çalışanların emekleri kadar dünyaya bakışımızı değiştiren Tokyo ve Viyana’da açılan galerilere ilave olarak 1 Şubat 2007’da açılan Leica Galeri Leica fotoğrafçılarının da pay sahibi olduğunu bilen Leica, kültürel faaliyetlerinin bir parçası olarak Leica Galeri’lerin ilkini 1976 yılında Wetzlar’da açtı. Daha sonra Solms’a taşınan bu ilk Leica Galeri’nin ardından New York, Frankfurt, Melbourne, São Paulo, İstanbul ile bu sayı sekize ulaştı. Bundan böyle Leica Galeri İstanbul’da açılacak sergiler Leica galeri ağıyla bütün dünyada duyurulacak.

İstanbul Fotoğraf Merkezi Hakkında
İstanbul Fotoğraf Merkezi, 6 Mart 2003’te dünya ölçeğinde, arşiv - müze kalitesinde fotoğraf koleksiyonları oluşturulmasına öncülük etmek, fotoğrafın bir kültür olayı olduğunun bilinciyle daha çok ve daha doğru şekilde geniş bir perspektifle yaygınlaştırılması amacıyla, temel, siyah beyaz, stüdyo tanıtım alanlarında fotoğraf seminerleri vermek ve uluslararası ilişkiler ve bağlantılar sağlayarak ülkemizde fotoğraf sevgi ve bilgisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. O tarihten beri de bu yönde gerçekleştirdiği faaliyetler ile İFM, Türkiye fotoğrafçılık camiasında kendine saygın bir yer edindi.
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.