Sanat

Montevideo yama''da

Tarih: 16 Nisan 2007


‘yama’ Montevideo, Netherlands Media Art Institute işbirliği içinde hazırlanan ve A.B.D.’li sanatçı Robert Arnold’un “The Morphology of Desire” (Arzunun Morfolojisi) ve Dov Eylath’ın “A.R.T” adlı videolarının sergileneceği gösterim programını sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Bu etkinliğe parallel olarak Marmara Pera Hotel’in içerisinde Montevideo’dan Theus Zwakhals’un küratörlüğünü yaptığı ve çoğunlukla Hollanda’da yaşayan ve çalışan sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir gösterim programı yer alacak. Seçilen sanatçıların belgeselden bilgısayarda oluşturulmuş imgelere kadar değişen bir çok farklı stil ve formattaki işleri çevrelerindeki kültüre ve medyaya eleştirel bir yaklaşım içeriyor. Theus Zwakhals 18 Nisan Çarşamba günü saat 19:00’da The Marmara Pera’da ‘PERA I’ odasında Montevideo kurumu ve koleksiyonu üzerine kısa bir sunum yapacak. İçeride sergilenen eserler arasında İstanbullu sanatçı Köken Ergün’ün 2007 yılının Şubat ayında Rotterdam Kısa Film Festivali Tiger Kısa Film Ödülü’nü kazanan “The Flag” (Bayrak) adlı eseri yer alıyor.

Netherlands Media Art Institute, Montevideo/Time Based Arts 1978 yılında kurulduğundan beri sürekli eklenen yeni işlerle genişlemeye devam eden büyük bir video ve medya sanatı koleksiyonu oluşturdu. Bugün koleksiyonda aralarında tanınmış ulusal ve uluslararası sanatçıların ilk deneylerinin ve yeni yeteneklerin son işlerinin bulunduğu 1500’den fazla eser yer alıyor. The Netherlands Media Art Institute çok sayıda seyirciye medya sanatını tanıtmak amacıyla aktif bir dağıtım politikası uyguluyor. Video kasetleri ve medya enstelasyonları ulusal ve uluslarası festivallerde, çeşitli sanat kurumlarında düzenlenen sergilerde ve gösterilerde ve eğitim kurumlarında gösteriliyor.

‘yama’ bu iki videoyu şehirde bir hafiflik ve keyif arayışı içinde seçti. Gösterilen ilk eser The Morphology of Desire (1998) ucuz roman kapaklarından oluşan bir animasyon. Maço adamlar ve baştan çıkmış kadınlar… Ustaca biraraya getirilmiş klişe imgeler ve aşk ve tutkunun reklamı ve ticariliği…

A.R.T (1981) ise sanatçının delice dans ettiği ve aynı zamanda kendini çoğaltarak ve renkleri değiştirerek kullandığı mecranın olanaklarıyla oynadığı bir perfromans.

‘yama’ Sylvia Kouvali tarafından yürütülen bir projedir.

Nisan - Mayıs 2007
Adres: The Marmara Pera Hotel’in tepesi
Meşrutiyet Caddesi, Tepebaşı 34430 İstanbul
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.