Sanat

Hale Tenger - "Lâhavle"

Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Kazım Taşkent Sanat Galerisi, Hale Tenger''in "Lâhavle" sergisiyle Rene Block küratörlüğünde Türkiye''de Güncel Sanat sergileri dizisine evsahipliği yapıyor. 5 Nisan''da başlayan sergi, 5 Mayıs 2007 tarihe kadar devam edecek.

Küratörlüğünü Rene Block''un, danışmanlığını ise Melih Fereli''nin yaptığı Türkiye''de Güncel Sanat Sergileri Dizisi kapsamında Hale Tenger, "Lâhavle" isimli sergisiyle sanatseverlerle buluşuyor. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A.Ş. tarafından düzenlenen sergi, 5 Nisan - 5 Mayıs tarihleri arasında Kazım Taşkent Sanat Galerisi''nde görülebilir.

Serinin ilk sanatçısı Hale Tenger ilk sergisini 1990''da Galeri Nev''de açtı. İstanbul, Sao Paulo, Kwangju, Manifesta ve Johannesburg Bienallerinde dünya sanat çevrelerinin ilgisini çekti. Kişisel sergilerine Paris, Berlin, San Antonio, Mannheim''da yer verildi. Rotterdam, New York, Kassel vd. şehirlerde grup sergilerine katıldı.

Serinin küratörü Rene Block, Berlin ve New York''taki galerilerinde Beuys, Paik gibi sanatçıları dünyaya tanıttı. Düzenlediği sergi ve performanslarla çağdaş sanatın akışını değiştirdi. 4. Uluslararası İstanbul Bienali''nin de küratörü olan Block, Türkiye''den sanatçıların yurtdışında tanınmasında önemli rol oynadı. Uluslararası çalışmalarıyla çağdaş sanata yön vermeye devam ediyor.

Hale Tenger kurguladığı üç boyutlu hikâyelerde mekân ve zaman bağlamını ön plana çıkarıyor; izleyici deneyimi ve algıya odaklı yapıtlar üretiyor: "Lâhavle", insanın insana karşı ''kudret'' ve ''kuvvet'' uygulama halini eleştiren çarpıcı bir eser.
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.