Sanat

''Babaların Gözüyle Annelerin Yüzü''

Tarih: 24 Nisan 2007 Kaynak: CNN Türk
AnneyizBiz, babaların gözü ve kaleminden oluşan ''Babaların Gözüyle Annelerin Yüzü'' adlı projeyle Türkiye''de yaşayan annelerin portresini ortaya koymaya hazırlanıyor.

Anneler Günü''nde babalara söz hakkı vererek, ''anne olmayı babaların anlatması'' düşüncesinden doğan projede babalardan çocuklarının annesini fotoğraf ve edebiyat aracılığıyla anlatması istendi.

''Babaların Gözüyle Annelerin Yüzü'' adlı kitap ve Türkiye çapında 60 annenin fotoğraflandığı çalışma, 4-13 Mayıs''ta Kanyon Alışveriş Merkezi''nde sergilenecek.

Yurtdışında yaşayan ve anneyiz.biz platformunda biraraya gelen AnneyizBiz annelerinin de yer aldığı kitap ve sergi, bir anlamda Türkiye''nin profilini de ortaya koyuyor.

Anadolu gezisi gerçekleşti
Fotoğraf sanatçısı Pema Yüce''nin sanat yönetmenliğini üstlendiği proje için Anadolu gezisi gerçekleşti.

Yaşadıkları bölge, gelir ve hayat standartları, eğitim durumları, sosyal çevreleri, etnik kültürleri ve gelenekleri birbirinden farklı 100 aile seçildi ve babalara profesyonel fotoğraf makinesi verildi.

Babalardan çocuklarının annesinin fotoğrafını çekerek eşlerinin anneliğini anlatmaları istendi.

Türkiye''yi, bölge bölge, şehir şehir dolaşan Pemra Yüce, babalara fotoğraf makinesi verip, onlara fotoğraf çekmeyi anlatıp, çekimlere yardımcı olarak Anadolu''daki babaların çocuklarının annesinin fotoğraflarını çekmesini sağladı.

Çekimler Nevşehir, Tokat, Antalya Çanakkale, Göreme, Muğla, Aksaray, Aydın, Çorum, İzmir, Amasya, Ayvalık, Sivas, Malatya, Denizli, Kayseri, Gaziantep, Ankara, Bodrum, Fethiye, Marmaris, Diyarbakır ve Trabzon illerinde gerçekleşti.

Projenin ''ünlü yüzler''i

Türkiye''nin dört bir yanından değişik sosyal-kültürel ve ekonomik kimlikten annelerin portre fotoğraflarının çekildiği projede tanınmış anneler de yer aldı.

Bu ''ünlü yüzler'', Kerem Görsev, Leyla Alaton - Mehmet Günyeli, Pamir - Nermin Bezmen, Tuna -Yasemin Kiremitçi, Deniz - Haluk Berdan, Sunay -Belgin Akın, Eyüp Can Sağlık -Elif Şafak, Levent - Ebru Üzümcü, Ayşe Arman - Ömer Dormen, Belma Canciğer - Gani Müjde, Şule -Yankı Yazgan, Emine Ün - Emre Kınay, Sevinç Erbulak -Dalin Midyat, Ferda Bakay-Mustafa Saka, Esra - Murat Mardan, Tuba - Mehmet Ali Erbil, İbrahim -Gülten Zaman, Nadir -Fazilet Ede, İlyas -Süheyla Göçmen, Yonca - Arda Tokbaş, Sami Solmaz - Sibel Buğdaycı, Hulusi -Selma Derici ve Nora - Şevki Romi.

Gelirin bir kısmı ''Aile İçi Şiddete Son!''a
Kitabının gelirinin bir kısmı ise ''Aile İçi Şiddete Son!'' kampanyasına bağışlanıyor.

Edebiyat ve fotoğrafı biraraya getiren bu projede, Kerem Görsev''in annesi için bestelediği ''Respect (For My Mother)'' şarkısı da okuyuculara armağan ediliyor.

Son hazırlıkları devam eden fotoğraf albümü formatındaki kitabı satın alan babaları da bir sürpriz bekliyor.

Kitabın son sayfasında bırakılacak boş sayfa, kitabı satın alan babanın, çocuğunun annesinin dilediği bir fotoğrafını bu sayfaya yerleştirmesi ve eşinin anneliği hakkında hissettiklerini anlatması için ayrılacak.
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.