Sanat

Ayasofya''da mozaik sergisi

Tarih: 7 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
Ayasofya Müzesi Sergi Salonu, 9 Mayıs-13 Mayıs tarihleri arasında bir mozaik sergisine ev sahipliği yapacak. Sergi, Aynur Savaş, Aysel Ergül ve Işık Sezgin''in bir araya gelerek hazırladıkları mozaik çalışmalarından oluşuyor. ''Mozaiklerde Osmanlı'' isimli sergide sanatçılar, Bizans ve Osmanlı gibi dünya tarihine önemli bir damga vuran iki büyük uygarlığın bıraktığı izlerden ilham almış. Sergilenecek eserlerde geçmişin izlerine bugünün yorumunu katarak farklı bir çalışma sergiliyorlar. 

Harem Görüntüleri 
Mozaik çalışmalarında, Fatih Sultan Mehmet gibi Osmanlı tarihinin önemli isimlerinden harem enstantanelerine, karanfil ve lale figürlerinden hamam sahnelerine kadar pek çok konu ele alınmış ve Osmanlı döneminin renkleri kullanılmış. Aynur Savaş, Aysel Ergül ve Işık Sezgin, çalışmaları sergilemek için özellikle, iki kültürün tanığı Ayasofya''yı seçmişler. Sanatçıların sergiyle ilgili yorumlarıysa şöyle: "Tutkulu birer mozaikçi olarak sıklıkla taş kırıyoruz. Durmaksızın onları bir araya getirerek yaptığımız her eserde tekrar tekrar var oluyor; kimi zaman geçmişe, kimi zaman yarınlara gidiyoruz. Bugünkü durağımız dün; Osmanlı." Aynur Savaş, Aysel Ergül ve Işık Sezgin''in eserleri, Ayasofya Müzesi''nin Ali Sami Boyer Galerisi''nde sergilenecek.
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.