Sanat

"Barış"ın sanatçısı eserleriyle geldi

Tarih: 7 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Aslı Onat
Yoko Ono’nun Türkiye’deki ilk sergisi yarın Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri’de açılacak. Sanatçı, seyahatleri ve iş yoğunluğu nedeniyle sergisinin açılışında bulanamayacak. Ama ziyarete gittiğinizde galerideki telefon çalarsa açın, Ono her an arayabilir!

Yıllardır sanatçılık, barış aktivistliği, müzisyenlik, John Lennon’ın eşi olmak gibi farklı kimlikleriyle dünyanın gündeminde olan Yoko Ono’nun İstanbul’daki ilk sergisi olan “Open City / Açık Şehir”, 3 Mayıs Çarşamba günü açılıyor. Garanti Bankası’nın desteğiyle Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri’de düzenlenen sergi, 30 Haziran’a kadar görülebilecek. Yoko Ono sergiye maalesef gelmiyor. Ama sergi süresince ziyaretçilere bir telefonluk mesafede olacak. Sanatçının isteği üzerine galeriye, yalnızca kendisinin arayabileceği bir telefon yerleştirildi. Telefon çaldığında ziyaretçiler telefona cevap verip Ono ile konuşabilecek. Telefonun yanında saatlerce beklemek zorunda kalsanız da bu deneyimi yaşama değer!

Atom bombasının etkisi
Nagazaki’ye atom bombası atıldığında ailesiyle birlikte kentin güvenli bir yerinde bulunan Yoko Ono’nun barış aktivistine dönüşmesinde bu olayın ve Japon toplumunun o dönem yaşadığı travmanın etkisi büyük. Dünya görüşünü sanatına da yansıtan Ono’nun sergisindeki yerleştirmeler, sanatçının ''60’ların başında öncüsü olduğu Fluxus hareketi kapsamında sıkça kullandığı ''su’, ''gökyüzü’ ve ''doğa’ motifleriyle ''barış’ temasını içeriyor.

Ono’nun sergideki en çarpıcı yerleştirmesi “Ex It” (Çıkış) 50 tane tabutun üstündeki deliklerden filizlenmiş zeytin ağaçlarından oluşuyor. Yapıt hayat, ölüm ve yenilenme gibi kavramlara dikkat çekiyor.

“Mend Peace” (Barışı Onar) kırık seramik nesnelerin onarılması üzerine kurulu. Bu çalışmada kırık kaseler, vazolar vb. tutkal, bant, ip ve iyi niyetle birleştirilerek düşmanlık ve sevgi; savaş ve barış kavramlarına işaret ediliyor.

Dilek Ağacı
“Imagine Peace”(Barışı Düşle) adlı yerleştirme duvarlara asılı haritalardan oluşuyor. Bir masada duran ''Imagine peace / I love you’ (Barışı düşle /Seni seviyorum) kabartmalı mühürler, haritalarda istenilen bölgelerin üzerine basılabiliyor.

“Wish Tree” (Dilek Ağacı) ise ziyaretçilerin küçük kağıtlara dileklerini yazıp dallarına bağlamaları için galeriye yerleştirildi. Aslında bir Japon dua geleneğinin yeniden canlandırılmasına dayanan bu iş, barış için evrensel ortak dileğin üretilmesini amaçlıyor. Dileklerin tümü, İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te yapılan Imagine Peace Tower’a gönderilecek.

“Onochord”, “Add Colour” (Renk Kat), “Sky TV” (Gökyüzü TV) ve “We Are All Water” (Hepimiz Suyuz) da en az yukarıda saydıklarımız kadar ilgiyi hak ediyor.

Kasa Galeri (0212) 292 49 39

''Yıkımı durdurmak için yeterince çalışmıyoruz’
Yoko Ono, 1980’de öldürülen John Lennon’ın ardından barış ve insan hakları alanındaki aktivitelerini sürdürdü. Sanatçı, 2002’den bu yana kendi adını taşıyan bir barış ödülü de veriyor. Kısa ve öz yanıtlarıyla tanınan Yoko Ono, sanat, politika ve John Lennon üzerine sorularımızı e-posta ile yanıtladı.

İstanbul’da açılacak ilk serginizin çıkış noktası nedir?
Dünyadaki insanların kafalarındaki İstanbul görüntüsü son derece güçlü ve gizemli bir şehir. Şehrin kapılarını bizim için açmasını ve ''romantizm’in ötesinde ne gibi özellikler barındırdığını göstermesini istedim.

İşlerinizde sık sık su, gökyüzü ve doğa motiflerini kullanıyorsunuz. Doğa ve dünyayla nasıl bir ilişki kuruyorsunuz?
Gezegenimizi ve insan olmayı seviyorum. Her birimiz doğanın parçası olan, yaşayan varlıklarız. Gezegenin geri kalanıyla uyum ve sevgi içinde yaşamak zorundayız. Eğer yapıtlarım bu gerçekten uzaklaşırsa güçlerini kaybeder.

Sizce dünya, barış şansını tamamen yitirdi mi?
Hayır. Bunun üzerinde çalışıyoruz.

İnsan hakları ve barış konusunda çalışan bir aktivist ve popüler kültür figürü olarak tanındınız. Bu yan kimlikleriniz sanat kariyerinizi gölgeledi mi?
Toplumun üyeleri olarak hepimizin dünyamızın yok edilmesini engelleme sorumluluğu var. ''Barış çalışmalarım sanatçılığımı gölgeledi mi?’ sorusunu kendime hiç sormuyorum. Tek sıkıntım, yıkımı durdurmak için elimizden geleni yapmıyor oluşumuz.

John Lennon yaşıyor olsaydı, birlikte George W. Bush ve yeni muhafazakârlara karşı bir kampanya başlatır mıydınız?
Sanırım “Imagine Peace”i söylüyor oluyorduk. Şu anda kendim ve eşimin anısı adına yaptığım da bu!

John Lennon’ın fikirleri ve varlığı, 30 yıl sonra hâlâ çok canlı ve güçlü. Sizce onları bu kadar etkili ve uzun ömürlü yapan nedir?
Gerçeği söyledi. Aslında Gandhi ve Martin Luther King dışında kimse gerçekleri ifade etme konusunda John Lennon kadar cesur davranmadı. O, hayatını hepimiz için gerçekleri anlatmakla geçirdi. Umarım onun söylediklerini tekrar okur ve o sözlerden enerji alırsınız.
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.