Sanat

“ULİSfotofest” Gezici Fotoğraf Sergisi YEM''de

Tarih: 8 Mayıs 2007


İstanbul Saydam Gösterileri ve Fotoğraf Derneği’nin (İFD) girişimiyle, Hollanda’dan Nooderlicht Fotoğraf Vakfı ve Yunanistan’dan Selanik Fotoğraf Müzesi’nin partner kurum olarak katıldıkları, Fotoğraf Vakfı’nın ise desteklediği uluslararası gezici bir fotoğraf festivali olan ULİSfotofest, 12 Mayıs – 01 Temmuz 2007 tarihleri arasında Yapı-Endüstri Merkezi Sergi Holü’nde sanatseverler ile buluşuyor.

Kiki Petratou’un ‘’Personae” ve Arzu Gündüz’ün ‘’Kent’’ isimli çalışmasıyla katıldıkları ULİSfotofest’in bu yılki ana teması Kent-Kentlileşme ve gündem teması ise “Su” olarak belirlendi. ULİSfotofest gezici fotoğraf sergisi İstanbul’dan sonra Temmuz ayında Diyarbakır’a, Eylül-Ekim aylarında Selanik’e ve son olarak Kasım-Aralık aylarında Gröningen’de sergilenip son bulacak. İstanbul’da Yapı-Endüstri Merkezi Sergi Holü’nde Pazar hariç her gün saat 10.00–18.00 arasında ziyarete açık olacak.

Sergiye kent bölümü kapsamında katılan fotoğraf sanatçısı Arzu Gündüz sergiyi ‘’Kenti dekonstrüksiyon kavramı çerçevesinde, mimari bağlamda ele alıyorum. Eksik ve çarpık kurulmuş mimari - insan ilişkisi ana temam. Soyutlamalarla göstermeye çalıştığım, durmaksızın kendimi tüketip, bulduklarıyla yeniden kurmaya çalışan organik yapı. Proje parçalara ayrılıyor. Fakat bu parçalar kendi içinde aşırı farklılıklar göstermediğinden her birinden örnek kareler seçerek bir bütün halinde sundum’’ diyerek anlatıyor. Sergiye katılan diğer fotoğraf sanatçı Kiki Petratou ise çalışmalarını “Son zamanlarda farklı kültürlerden gelen ve farklı geçmişleri olan insanların fotoğraflarını yarı belgesel bir halde çekmeye merak sardım. Her bir insanı kendi hikayesi, geçmişi, hayalleri ve istekleri olan birer birey olarak görüyorum. Fotoğraflarımda günlük gerçeklikler arasında gözden kaçan anları yakalamak ve fotoğrafı çekilen kişinin “mitik” profilinden birşeyler açığa çıkarmak istiyorum” diyerek dile getiriyor.

Yapı-Endüstri Merkezi 40 yaşında…
Yapı-Endüstri Merkezi, yapı malzemesi ve teknolojisi alanında çalışan bir bilgi merkezidir. 1968’ den beri yapı sektöründe mal ve hizmet üreten kuruluşlar ile yine bu sektörde çalışan profesyonel yöneticiler, mimarlar, mühendisler, müteahhitler ve yapı malzemesi kullanıcısı tüm kesimlere hizmet vermektedir. Uzmanlık fuarları, Yapı Bilgi Merkezi, “Yem Yayın” ile yayınladığı sektörel yayınları, Yem Kitabevi, yıl bütününe yayılan çeşitli organizasyonları, 2001’ den bu yana hizmet veren kapsamlı ve uzmanlaşmış portalı yapi.com.tr, sanal ortamdaki mimarlık müzesi mimarlikmuzesi.org ile sektörün temel taşlarından birini oluşturmaktadır.

Daha fazla bilgi için: www.yem.net
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.