Sanat

Silikonu dantele çevirip Amerikalılar''ı büyülüyor

Tarih: 22 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynep Güler
İnşaatlarda kullanılan silikonlardan ve el yapımı kağıtlardan eserler yaratan Türk heykeltıraş Esma Paçal Turam, şu sıralar Amerikalı sanatseverlerin gündeminde. Turam''ın New York''ta açtığı ''Sessizce Bükülüp Kırılmak'' adlı sergiye övgüler yağıyor.

El yapımı kağıttan heykeller, inşaatlarda kullanılan silikonlardan dantel gibi işlenmiş perdeler, kubbeler... Hepsi Türk heykeltıraş Esma Paçal Turam''ın marifetli ellerinden çıkan bu eserler, şu sıralar New York''ta Sara Tecchia New York-Roma Galerisi''nde New Yorklu sanatseverle buluşuyor. İsviçreli sanatçı Karina Wisniewska ile ortak açtığı ''Sessizce Bükülüp Kırılmak'' sergisiyle adından başarıyla söz ettiren sanatçı, ekim ayında İstanbul''da da Galeri Apel''de kişisel bir sergi açmaya hazırlanıyor.

ABD onu konuşuyor
Sanat hayatına 1987 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü''nden mezun olduktan sonra başlayan Turam; 11 yıl üniversitede akademik kariyerine devam ettikten sonra, 6 yıl önce istifa edip kişisel çalışmalarına başladı. Daha önce sayısız karma sergide yer alan Turam, son olarak 2006 yılında ''İçimizden Biri'' adlı kişisel sergisiyle eserlerini görücüye çıkardı. El yapımı kağıt kullanarak meydana getirdiği eserleriyle hem ülkemizde hem de yurtdışında ses getiren Turam, şu sıralar 12 Nisan''dan beri New York''ta açık olan ''Sessizce Bükülüp Kırılmak'' adlı sergisiyle gündemde.

Çin ilham verdi
Agnes Martin''in bir şiirinden yola çıkarak isim verdiği sergisinde silikon işlerle yer alan Turam, eserlerini şöyle anlatıyor: "İşlerimin çoğu İstanbul konulu. Silikon perdeler ve kubbeler yaptım. El yapımı kağıttan farklı boyutlarda insan figürlerine yer verdim. Yaşamdan ilham alıyorum, doğadan etkileniyorum. Benim silikon çalışmalarımda yağmur damlalarının akışını görebilirsiniz. Her çalışmada ayrı bir hikaye anlatıyorum. Silikon perdelerin ilk çıkışı da Çin seyahatime dayanıyor. Çin''de o tapınaklar o kadar kalabalıktı ki; insanlar akıyordu resmen ve bu iş çıktı ortaya."

Dantel gibi işliyor
1994 yılından bu yana ara malzeme olarak silikon kullanan ve silikonu bir dantel gibi işleyen Turam, eserlerinde yeni ve kullanılmayan malzemelere yer vermeyi seviyor. Üniversitede çalıştığı dönemde Türkiye''deki ilk kağıt atölyesini açtığını da söyleyen Turam, şunları anlatıyor: "Eserlerimde ahşap, metal ve mermerin dışında farklı bir malzeme kullanmak istiyordum. Salzburg''da Yaz Akademisi''nde kağıtla tanıştım. Çok çabuk zarar gören bir malzemedir ama benim kullandığım kağıt, ahşap sertliğine geliyor. Çünkü selülozu suyla yumuşatıyorum, doğal katkı maddeleriyle karıştırıp kağıdı eski ahşap haline döndürüyorum. Kağıt da silikon da endüstriyel mal olmuş malzemeler. Benim onları kullanış biçimimimde son derece kırılgan bir etki var; ben o zıtlığı kullanmayı çok seviyorum. Silikon tamamen inşaat malzemesi ama ben zamanla silikonu forma sokmayı öğrendim."
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.