Sanat

Kendini arayan fotoğraflar

Tarih: 17 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
İstanbul Modern Sanat Müzesi, bugünlerde fotoğrafçı Ahmet Polat''ın ''Kimsin Sen?'' adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Engin Özendes''in üstlendiği sergide, 1978''de Kuzey Hollanda''da dünyaya gelen Ahmet Polat''ın Transvaal''deki gettodan Dordrecht''teki göçmenlere, 1999 depreminden sosyete manzaralarına değişik konuları içeren toplam 86 fotoğrafı yer alıyor.

Ahmet Polat, dünyanın en önemli fotoğrafçılık kurumu ICP''nin (Uluslararası Fotoğraf Merkezi) düzenlediği 22. Infinity Awards''taki ''Genç Fotoğrafçı'' ödülünün sahibi. Sanatçı, hem Türk hem de Hollandalı olmak, göçmenlik, kültür farklılığı, dışlanmışlık, ikilemde kalmak gibi duyguların köklerini araştırmaya yöneltmesiyle fotoğrafı hayatı anlamanın bir aracı haline getirmiş. Geçmişini sorgulama, kültürel mirasını tanıma sürecinde, dünyadaki farklılıkların yerine benzerliklerin ortaya çıkarılmasının çok daha önemli olabileceğini düşünmeye başlamış. Fotoğraflarında da çeşitli öyküler anlatıyor, adım adım o ortamı anlamaya çalışıyor. Yansıttığı yüzlerle hayatın örgüsünü yeniden yakalıyor. Hayat hikâyelerini kesitler halinde kareliyor ve parçaları tamamlamak üzere izleyiciye bırakıyor. Böylelikle izleyicilere de o hikâyelerin bir parçası olma imkanını sunuyor. Bu konuda son sözü kendisinin değil, fotoğraflarına bakanların söylemesini istiyor. Ahmet Polat, kimlik ve aidiyet arayışını şahsî hikâyelerle birleştiren çalışmalarını bir araya getirdiği sergisinde de izleyicilere 1999 yılından bu yana hem kendi hayatının hem de fotoğrafçılığının yolculuğunu sunuyor. Genç sanatçının objektifinden kimliğini arayanların hikâyesi İstanbul, Modern Sanat Müzesi''nde 20 Ağustos''a kadar görülebilir.
Sanat
Takvim
<<Haziran 2020>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.