reklam

29 Mart 2004 Pazartesi
Ana Sayfa > Haberler

İzmit Kent Rehberi Sanal Ortamda Hizmete Açıldı

İzmit Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlarına hizmet amacıyla bir web sitesi oluşturdu: İzmit Kent Rehberi.

www.izmit-bld.gov.tr/izmitkentrehberi adresinden yayına başlayan site, etkileşimli sayısal haritalar ile hizmet veriyor.

İzmit Kent Rehberi, Internet tabanlı bir kent rehberi hizmetidir. Modern bir teknoloji ile tasarlanan kent rehberinin diğer metin tabanlı kent rehberlerinden farkı, harita destekli olması. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar, etkileşimli sayısal haritalar ile kentte aradıkları yere kolayca ulaşıp, harita üstündeki konumunu görebiliyor ve bilgisini alabiliyor. Harita içeriğinde yer alan kurumlar ise (bankalar, eğlence yerleri, benzin istasyonları vs.) kendilerini konumlarıyla birlikte tanıtma olanağına sahip oluyorlar.

İzmit'i ziyaret edenler, kenti gezmek isteyenler, şehirde adres arayan insanlar (gideceği adresi harita üzerinde bulmak isteyenler, en yakın benzin istasyonunu arayanlar), şehirde mekan arayan insanlar (otel, restoran, eczane, vs. arayanlar), ulaşım güzergahı belirlemek isteyenler, evini, bir mekanı veya bir adresi diğer kişilere göndermek isteyenler, gezeceği / gideceği yeri basılı harita olarak yanına almak isteyenler, kısaca kentle ilgili mekansal bilgiye gereksinim duyan tüm kişiler, İzmit Kent Rehberinden yararlanabilir. Kent rehberi, sadece bu kişilere değil, aynı zamanda işletmesini kent rehberi üzerinde göstermek ve tanıtmak isteyenlere de (örneğin bankalar oteller, kafe/bar/restoranlar, sağlık kurumları, benzin istasyonları, vs.) hizmet verir.

İzmit Kent Rehberi, Sayısal Grafik tarafından Autodesk MapGuide yazılımı kullanılarak hazırlandı. Sitede kullanılan etkileşimli sayısal haritalar, kolay anlaşılabilir ve görsel zenginliği olan güçlü bir yapı oluşturuyor. Kullanıcılar haritalar üzerinde yakınlaşma /uzaklaşma/ kaydırma gibi görüntü kontrol komutlarıyla gezebiliyor. Site, adres / mekan arama, ilgilenilen mekanın bilgilerine erişim ve bölge ulaşımını inceleme gibi işlevlere de sahip. Çıktı alabilme özelliği ile sorgulama sonuçları bir rapor ve grafik veri olarak elde edilebiliyor. Kent Rehberine herhangi bir zamanda, Internet erişimi olan herhangi bir yerden erişilebilir.

İzmit Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı ve projenin sorumlusu Serpil Ceylan, Kent Rehberi ile ilgili görüşlerini "Şekilsel olarak bu tarz hazırlanmış sitelerle benzerlik gösterse de bu projemizin iddiası farklı bir çizgide devam etmesidir. Her şeyden önce etkileşimli veri girişi sağlayan arayüzlerle desteklenmesi sitenin güncelliğini sürekli kılmak anlamında çok önemlidir. Şekilsel haritadan çok içeriği zengin, gerçek bir kent rehberi yaratmayı hedefliyoruz. Bu proje için Autodesk MapGuide'ı tercih ettik; sonuçları görmek için Kent Rehberimizi ziyaret ediniz." diye açıklıyor.

İzmit Kent Rehberi, bir e-harita™ uygulamasıdır. İzmit Büyükşehir Belediyesi için, Sayısal Grafik™ tarafından, Autodesk MapGuide® yazılımı ile hazırlanmıştır. İzmit Kent Rehberine www.izmit-bld.gov.tr/izmitkentrehberi adresinden, Sayısal Grafik'e www.sayisalgrafik.com.tr adresinden, diğer e-harita uygulamalarına www.e-harita.com adresinden erişilebilir.
Arkitera

 

Mart 2004 Arşivi

pt sl çr pr cm ct pz
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
diğer aylar için tıklayın

ARKIMEET

ARKIMEET Konferans Serisinin davetlisi olarak,  Ben van Berkel 27 Nisan 2004 günü saat 19:00'da Askeri Müze Kültür Sitesi Büyük Konferans Salonu'nda konferans verecek.

Davetiye için tıklayın.

 


Philips Armatür'ün katkılarıyla

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz