reklam


Eğitimler

Kaçırmayın  Yeni

Betonda Dürabilite İçin C30 Semineri
14 Nisan 2004, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi  - Gaziantep

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), inşaatlardaki beton kalitesinin yalnızca dayanım değil, dayanıklılık (uzun servis ömrü) açısından da önemli olduğuna dikkati çekmek amacıyla düzenlediği “Betonda Dürabilite (Dayanıklılık) İçin C 30 Semineri"nin dördüncüsü 14 Nisan 2004 Çarşamba günü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Daha önce Ankara, Denizli ve Muğla'da gerçekleştirilen C30 seminerleri, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden 11 inşaat mühendisliği profesörünün, 17 Ağustos 2001 tarihinde Körfez Depremi’nin 2. yıldönümü nedeniyle basına duyurdukları ‘Betonda Kalite Deklerasyonu’nda yeralan “.... Asgari beton sınıflarının C30 düzeyine çıkarılması ve bu sınıftan daha düşük betonların deprem bölgelerinde kullanılmasına izin verilmemesi gereklidir. ...” uyarısını toplumun tüm kesimlerine iletmek amacıyla düzenleniyor. 1998 tarihli Afet Yönetmeliği uyarınca, deprem bölgelerindeki yapılarda C 16, 1. ve 2. derece deprem bölgelerinde ise C 20 dayanım sınıfının altındaki betonların kullanılmaması gerekiyor. Ancak, yapılan araştırmalar, “yapıların uzun ömürlü olması” anlamına gelen dürabilitenin de, en az dayanım kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Dayanım açısından yeterli görülebilecek beton sınıflarının dürabilite için yeterli olmayabileceği ve bu yüzden en az C 30 sınıfı betonların kullanılması gerektiği belirtiliyor. THBB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gürdal, İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Başkanı Serdar Uygur, İstanbul Teknik Üniversite’sinden Prof. Dr. Hulusi Özkul, Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir ve Prof. Dr. İlhan Eren’in konuşmacı olarak katılacağı seminer Çimento Müstahsilleri İşverenleri Sendikası’ nın katkılarıyla THBB tarafından gerçekleştiriliyor. Seminere Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Çimko Çimento ve Beton Sanayi Ticaret A.Ş.’ de destek veriyor.

Tarih: 14 Nisan 2004
Yer:
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Çok Amaçlı Toplantı Salonunda

Seminer Programı

13:30 – 14:00 Açılış Konuşmaları
Serdar Uygur
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Başkanı
Hakan Gürdal
Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

14:00 – 15:00 “17 Ağustos 2001 tarihli”
Betonda Kalite Deklerasyonu,
Betonda dayanıklılığın önemi,
Dayanıklılığı etkileyen etmenler
Betonun bakımı
Prof. Dr. Hulusi Özkul
İTÜ İnşaat Fakültesi

15:00 – 15:30 Ara

15:30 – 16:30 “Çevresel etki sınıfları, Servis ömrü, Betonun durabiliteye göre tasarımı, Taze sertleşmiş beton çatlaklarına karşı alınabilecek önlemler”
Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir
İTÜ İnşaat Fakültesi

16:30 – 17:30 “Çeşitli sınıflardaki beton ve çelik kalitelerinin yapı tasarımına etkisi”
Prof. Dr. İlhan Eren
İTÜ İnşaat Fakültesi

17:30 – 18:00 “Çeşitli sınıflardaki beton ve çelik"

ARKIMEET

ARKIMEET "Çağdaş Hollanda Mimarlığı" Konferans serisinin davetlisi olarak, Francine Houben 
13 Nisan 2004 Saat: 19:00'da Askeri Müze Kültür Sitesi Büyük Konferans Salonu'nda konferans verecek.

Davetiye için tıklayın.

 


Philips Armatür'ün katkılarıyla

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz