reklam


Eğitimler

Kaçırmayın  Yeni

"Türkiye'de Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Eğitiminde Bir Öncü: Paolo Verzone" Semineri
19 Nisan 2004, İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü - İstanbul

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı, Restorasyon Anabilim Dalı ile Politecnico di Torino İI Facolta' di Architettura Dipartimento Casa - Citta' ve İtalyan Kültür Merkezi'nin katkılarıyla "Türkiye'de mimarlık tarihi ve restorasyon eğitiminde bir öncü: Paolo Verzone (1902 - 1986)" konulu seminer gerçekleştirilecek.

Tarih: 19 Nisan 2004 Saat: 14:00 - 17:30
Yer: İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü
Salon No: 109

Program:

Açılış konuşmaları
Gülsün Sağlamer
Ferhan Yürekli

I. Oturum
Vera Comoli
Doğan Kuban
Costanza Roggero
Afife Batur

II. Oturum
Zeynep Ahunbay
Donatella Ronchetta
Mükerrem Usman
Erdoğan Yalkın

Sergi açılışı
Ferhan Yürekli
Vera Comoli

Not: Simultane çeviri yapılacaktır.

Sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Paolo Verzone hakkında:
12 Ekim 1902 tarihinde Vercelli'de doğdu. 1925 yılında, Turin'de öğrenim görmekte olduğu İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Gençliğinden beri mimari kazılara ilgi duyan Verzone, Politecnico'da bazı restorasyon çalışmalarına katıldı.

1942 yılında Anıtların Stilistik ve Yapıcı Karakterleri Kürsü başkanlığına getirildi. Daha sonra sanat tarihi, mimarlık tarihi ve stilleri ve anıtlar restorasyonu kürsü başkanlarıyla ortak çalışmalar yürüttü.

1952'de aralarında Verzone'nin de yer aldığı bir grup italyan ve yabancı uyruklu araşrtırmacı profesör yeni öğretim üyelerini eğitmek için İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi sanat tarihi bölümüne davet edildiler. O tarihten beri kendisinin antik dönem ve Bizans konularına ilgisi yoğunlaştı. İstanbul'da "Da Bisanzio a Carlo Magno" (Bizans'tan Carlo Mango'ya) isimli kitabına için ilham aldı.

Verzone 3 Eylül 1986 tarihinde hayatını kaybetti.

ARKIMEET

ARKIMEET Konferans Serisinin davetlisi olarak,  Ben van Berkel 27 Nisan 2004 günü saat 19:00'da Askeri Müze Kültür Sitesi Büyük Konferans Salonu'nda konferans verecek.

Davetiye için tıklayın.

 


Philips Armatür'ün katkılarıyla

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz