reklam


Eğitimler

Kaçırmayın  Yeni

"Bağlam, Evrim, Süreç" Atölyesi
30 Nisan - 01 Mayıs 2005, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul

Tarih: 30 Nisan- 1 Mayıs Saat: 11:00 - 18:00
Yer: Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, BOAT Laboratuvarı

Amaç:
Atölye, mimarlık bölümlerinde, tasarım stüdyolarında yürütülen projelerde görülen öğrenci yaklaşımlarındaki benzer şartlanmalara dikkat çekmek ve akademik etkinliklerin öğrenciler tarafından da üstlenilmesine yönelik ilk adımı atma amacıyla düzenlenmektedir. Bu amaçla düzenlenen bu ilk çalışmanın konusu, mimari tasarım sürecinde bilgisayarın sunum aracından öte bir tasarım aracı olarak yeniden ele alınmasıdır.

Katılımcılardan tasarım aşamasında kağıt kalem yerine yalnız bilgisayarı tasarım aracı olarak kullanmaları istenecektir. Bilgisayar deneyimi beklenmemektedir. Bu konuda gerekecek teknik yardım sağlanacaktır.

Dünyada gelişmekte olan mekan kurgusu, form tasarımı anlayışı ve buna paralel olarak ilerleyen bilgisayar teknolojilerinin yansımalarının görülebileceği bir tasarım platformu oluşturma amacıyla, ortak dil olarak belirlenen 3ds Max programı ve çeşitli medya araçlarının kullanılacağı, haftasonunu kapsayan iki günlük bu atölye çalışmasında öğrenci, akademisyen ve profesyoneller ortak tasarımlar geliştirilecektir.

Konu:
Öğrencilere verilecek olan çok basit bir plan şeması , öğrencilerin seviyelerine göre üç farklı parametreler zinciri üzerinden çeşitlenecektir. Veriler belli bir sırayla açıklanacaktır. Her aşama bir sonraki aşama için temel teşkil edecektir. Üst sınıflar için kent bağlamında, ikinci sınıflar için olağandışı bir koşulda, birinci sınıflar içinse yapı ölçeğinde olmak üzere üç farklı tema ile oluşturulan zincir, tasarım sürecinde kullanılacak olan tüm verileri içermektedir.

İşleyiş:
Atölye çalışmasında gönüllü öğrenciler ve öğrenci gruplarının katılımları amaçlanmaktadır. Tasarımlar, öğrenci, akademisyen ve profesyonellerden oluşan karma bir grup tarafından değerlendirilecektir. Çalışma süresi haftasonunu kapsayacak olan iki gündür. Çalışma sonrasında tasarımlar sergilenecektir.

Katılım:
Katılmak isteyenler 27 Nisan Çarşamba gününe kadar [email protected] adresine ad soyad, okul, sınıf, telefon no, e-mail adresi ve kullanmayı bildikleri çizim ve modelleme programlarının listesini içeren bir mail atmalıdır.

Yurtiçi ve yurtdışındaki mimarlık okulları ile ilgili görüşlerinizi Okullar forumunda paylaşabilirsiniz.

Arkitera.com/forum

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz