Hellenikon Metropolitan Parkı Yarışması
Sonuçları
|
INTERNATIONAL IDEAS COMPETITION FOR THE HELLENIKON METROPOLITAN PARK AND
URBAN DEVELOPMENT
COMPETITION RESULTS
Following the decision of the Jury on 4th April 2004, the results of the
competition are as follows:
1st Prize
DZO Architecture
(Elena Fernandez - David Serero, New York, Arnaud Descombes - Antoine Regnault,
Paris)
Philippe Coignet, Landscape Architect
Ryosuke Shimoda
Erwin Redl, Artist
New York, USA - Paris, France.
2nd Prize
Antonis Noukakis, Architect
Antonis Noukakis - Paraskevi Babalou - Noukakis, Vassiliki Agorastidou,
Architect, Lito-Lemonia loannidou, Architect
Panayota Karamanea, Architect Landscape Architect, Anastasia Noukakis Architect
Giannis Dokoumetzidis, Civil Engineer (Transportation)
Spyros Kyriakos, Agricultural Engineer
Kostas Zaharios, Mechanical Engineer
Elisabeth Plaini, Georgos Kanabakis, Ana Garcia, loulia Drouga, Mairi Tsagari,
Architects
Pantelis Theodorakis, Giorgos Noukakis, Architecture Students.
Athens, Greece.
3rd Prize
Marc Bourgeois - Styliani Daouti Architects Paris, France
Honorable Mention
Heinle, Wischer und Partner, Architects
Winfried Schmidbauer, Architect
Viola Naser, Landscape Architect, Felix Streitenberger, Architect - Urban
Designer,
Steffen Walter, Architect, Jan Berendes, Architect.
Stuttgart, Germany
Honorable Mention
Mc Gregor & Partners
Adrian Me Gregor, Landscape Architect, Philip Coxall, Landscape Architect
Cintia Yamane, Architect, Anna Robinson, Designer, Rupert Carmichael, Landscape
Architect
Manly, Australia
Honorable Mention
Theoklis Kanarelis - Kostas Manolidis, Architects
Kostas Lembessis, Mathematician - Analyst
Michael Patsourakos, Forester - Landscape Architect
Dimitra Fyga, Architect
Miltiadis Igglezos, Architecture Student
Athens, Greece
Honorable Mention
Carlos Dias Arquitetos Associados S/C Ltda
Carlos Dias, Architect
Paulo Amaral, Pedro M. Rivaben de Sales, Andrea Santana Freitas, Juliana Corradi
Alves, Architects
Alexandre Grazzini, Igor Dias Rogovschi, Marcelo Pavan Carvalho, Nana Blanaru,
Eliana Satie Uematsu, Architecture Students
Mauro Rodrigues Pinto, Civil Engineer
Sofia Luri Kubo, Architect
Efrossini Kallinikou, Agro Engineer, Dino Vicente, Sound Designer,
George Gavalas, Suzel Maciel, Architect Landscape Designers
Shoji Habara, Land Surveyor, Ivan Maglio, Civil Engineer, Carlos A. de Oliveira,
Engineer
Felipe Ozores, William Sakuramachi
Sao Paulo, Brazil
Honorable Mention
Anastasia Deligianni, Architect
Aurelio Galfetti, Theofanis Katapodis, Anastasia Deliyianni, Despina
Gounaropoulou, Vasiliki Emmanouilidou, Petros Bazos, Georgios Spiridonos,
Richard Rubin, Architects
Panagiotis Levendis, Architect Urban Designer
Athens, Greece
Honorable Mention
Can Kubin, City Planer
Selami Demiralp, Landscape Architect, Oytun Deliktas, City Planner
Derya Duamn, Cem Turkel, Landscape Architects
Halis Ozkan, Economist
Burak Ozdover, Architect
Ankara, Turkey
|