Yarışmalar

2. İklime Uyumlu Temiz Enerji Bilinçli Ev Tasarımı Öğrenci Yarışması

Son Başvuru Tarihi: 1 Ekim 2010
İletişim
Adres: Hacettepe Üniversitesi Yeni ve Temiz Enerji AR-UY Merkezi (YETAM)
Beytepe-Ankara
Telefon: 312 297 72 45
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.yetam.hacettepe.edu...
Yarışma Sonuçları1.ÖDÜL
Stefano Mori (Queensland University of Technology, Avustralya)

2.ÖDÜL
Burak Mangut, Mehmet Emin Avcı, Rafet Utku (Mimar Sinan Üniversitesi- MSÜ, İstanbul)

Britney Marsden (Queensland University of Technology, Avustralya)

3. ÖDÜL
Ahmed İlyas Bilgin (Uludağ Üniversitesi, Bursa, Türkiye)

Damien Tammer (Queensland University of Technology, Avustralya)

Serkan Karaaslan (İstanbul Teknik Üniversitesi- İTÜ, İstanbul)

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Anna Svendotter (Queensland University of Technology, Avustralya)

Yarışma BilgileriHer iki senede bir düzenlenen İklime Uyumlu Temiz Enerji Bilinçli Ev Tasarımı Öğrenci Yarışması''nın ikincisi bu sene Ekim ayında gerçekleştirilecek. Hacettepe Üniversitesi Yeni ve Temiz Enerji ARUY Merkezi ve Temiz Enerji Vakfı ortaklığında düzenlenen yarışma, her daldan bütün üniversite öğrencilerinin katılımına açıktır. Yarışma, günümüzde her geçen gün önemi artan enerji bilinçliliği ve tüketimi konusunda çalışmaların, düşünce ve projelerin üretilmesini desteklemeyi ve bu alanda üretilen projelerin hayata geçirilmesinde ve topluma ulaştırılmasında aracı olmayı hedeflemektedir.

Yarışmaya son katılım tarihi 1 Ekim 2010 olup, yarışmaya yapılacak gönderimler e-posta ya da posta ile yapılabilir. Posta ile yapılacak gönderimlerde postaya veriliş tarihinin en geç 1 Ekim 2010 olması gerekmektedir.

Takvim:
Yarışmanın ilanı: Mart 2010

Projelerin teslimi:1 Ekim 2010

Sonuçların açıklanması:22 Ekim 2010

Projelerin sergilenmesi ve ödül töreni: Kasım 2010

Ödüller:
1.Ödül: 1200 YTL
2.Ödül: 800 YTL
3.Ödül: 500 YTL

Katılım Koşulları:
1. Bu yarışma tüm üniversite öğrencilerinin katılımına açıktır. Katılımcılar grup olarak başvuru yapabilirler ve farklı bölüm - disiplinlerden öğrencilerin katılımı ile oluşturulacak gruplar desteklenmektedir.
2. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
3. Tasarımda iklime uyumlulukta göz önüne alınan koşullar belirtilmeli ve temiz enerji kullanımına dair ayrıntılı bilgi verilmelidir. Tasarımlarda iklime uyumlu tasarım kriterlerine duyarlılık, ekolojik tasarım ilkelerinden yararlanılması ve temiz- tükenmez (yenilenebilir) enerji kaynaklarının yapının genel sistemi ile bütünleştirilmesi aranacaktır.
4. Tasarımın açıklamalarında, tasarımda ele alınan konuların nedenleri açık olarak belirtilmelidir.
5. Yapılacak tasarımın çizimleri ve açıklamaları başvuru ile birlikte gönderilmelidir. Başvuru formlarında yarışmaya katılan öğrencilerin: adres, telefon, e-posta bilgileri ve okumakta oldukları üniversite- bölüm bilgileri yer almalıdır.
6. Yarışmaya gönderilecek proje önerilerinin (çizim, eskiz, şemalar ve yazılı belgelerin) istenilen sayıda, A3 boyutunda ve. pdf formatında gönderilmesi gerekmektedir. Posta ile gönderilecek başvurularda belgelerin CD-DVD ye kaydedilerek gönderilmesi gerekmektedir.
7. Başvurular bir Seçici Kuruluca incelenecek ve ödüle değer görülenler sahiplerine bildirilecektir. Gerekli görülürse, Seçici Kurul başvuru sahibinden/sahiplerinden ek bilgi isteyebilir.
8. Başvuran kişinin/kişilerin açık adresi ve e-posta adresleri başvuruda belirtilmelidir.
9. Başvuruların, daha önce bir yarışmada ödül kazanmamış olması gereklidir.
10. Yarışmada dereceye giren projeler 22 Ekim tarihinde ilgili internet sitelerinde (www.yetam.hacettepe.edu.tr - www.temev.org.tr) ilan edilecektir. Ödül töreni, Kasım ayı içerisinde yapılacaktır törenin kesin tarihi yarışma sonuçları açıklandığında duyurulacaktır. Ödül töreninde dereceye giren katılımcılardan projelerini açıklayacak kısa birer sunum yapmaları istenecektir.
11. Ödüle değer görülen tasarımlar ayrıca Hacettepe Üniversitesi''nde açılacak sergide 15 gün süreyle sergilenecektir.
12. Ödüle değer görülen tasarımlarla ilgili bilgiler, konuyla ilgili kurumlara gönderilecek ve çeşitli kurumların yardımıyla uygulama olanakları araştırılacaktır.

Yarışma Arşivi
Yayınlanan yarışmaların kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz kategoriyi listeden seçiniz.